Доступність посилання

ТОП новини

Чехія сумує за Вацлавом Гавелом


Прага – Чехія в жалобі, у неділю вранці уві сні помер Вацлав Гавел – перший президент незалежної Чеської республіки, дисидент, драматург, публіцист. Неперервною живою стрічкою до пам’ятника Святому Вацлаву у Празі чехи та іноземці несуть квіти, запалюють свічки і тихо схиляють голову перед його пам’яттю. До таких акцій чехів ніхто не збирав, вони виникають спонтанно, за потребою серця. Такою глибокою є шана простих чеських громадян свого президента.

Всі нинішні газети в Чехії присвятили повністю свої випуски пам’яті Вацлава Гавела, всі щоденники, крім пролівого Práva, відмовились нині від реклами. А головний економічний щоденник Hospodářské noviny вийшов зі спеціальним додатком – випуском відомого ессе Вацлава Гавела «Сила безсильних» – одного з перших творів, якими майбутній чехословацький, а потім – чеський президент закликав не тільки чехів і словаків, а й громадян усіх поневолених комуністичним режимом країн східної Європи боротись за свою свободу.

Вірі в силу безсильних, у неполітичну політику громадянського суспільства віддав Вацлав Гавел своє життя до останнього подиху, жив чесно і скромно, невтомно повторюючи, що не варто заради золотого теляти продавати свободу. Таким запам’ятався Вацлав Гавел співвітчизникам, вже другу добу по всій країні вони запалюють свічки, вдень і вночі несуть квіти до дачного будиночку на Градечку, що на північ від Праги, де любив відпочивати і де помер Гавел. До речі, ні дача, ні празький будинок, де Гавел жив, не мають ні огорож, ні парканів.

Чехи також спонтанно збираються просто неба і гуртом читають фрагменти з творів Вацлава , співають пісні часів Оксамитної революції і відкрито говорять кореспондентові Радіо Свобода про біль втрати:

  • Я прийшов віддати шану пам’яті пана президента, тому що з ним у мене пов’язана значна частина життя. Це людина важлива для історії, він приніс свободу нашій країні, а це дуже важливо.

  • Мій приятель написав дуже гарно, що завдяки Вацлаву Гавелові ми, молоді, можемо говорити про комунізм як про історію. Мені дуже подобається ця думка. Гавел був також прекрасний письменник, драматург, його праці багато нам дали.

У Чехії оголошена жалоба, приспущені прапори, на багатьох будинках прості чехи вивішують чорні стрічки. Скасовані спортивні змагання, концерти, програми громадського радіо і телебачення повністю присвячені пам’яті Вацлава Гавела. Згадують його безкомпромісність у відстоюванні прав людини, незалежності, свободи слова.
Це непоправна втрата не тільки для чехів, але й для Європи і світу. Говорить відомий польський політик, колишній президент Польщі, лауреат Нобелівської премії миру Лех Валенса: «Гавел був великою людиною, заслуженою людиною, нам буде його дуже не вистачати. Хай спочиває в мирі».

У Польщі на знак жалоби також приспущені прапори, словаки оголосили день жалоби у день похорону, який має відбутись у п’ятницю, 23 грудня в кафедральному соборі Святого Віта у Празі. Свої співчуття чехам висловили глави усіх найбільших держав Європи і світу, досі однак співчуттів не надіслали президенти Росії й Білорусі.

На похорон віддати останню шану Вацлаву Гавелу – політикові й великій людині – має приїхати держсекретар США Гілларі Клінтон і колишній президента США Білл Клінтон, а також лідери країн Європейського Союзу.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG