Доступність посилання

ТОП новини

Туреччина обмежує зв’язки з Францією через «закон про геноцид вірмен»


Туреччина обмежила сьогодні політичні і військові зв’язки з Францією через схвалення в нижній палаті французького парламенту законопроекту, що має криміналізувати заперечення геноциду вірменського народу.

Як оголосив прем’єр-міністр Реджеп Тайїп Ердоган, Туреччина скасує дозволи французьким військовим літакам приземлятися на своїй території, а французьким військовим кораблям заходити в турецькі порти. Обидві країни є партнерами в союзі НАТО.

Виступаючи на прес-конференції в Анкарі разом із Президентом України Віктором Януковичем, який перебуває там із візитом, турецький прем’єр також підтвердив оголошене раніше сьогодні рішення відкликати з Франції посла Туреччини.

Схвалений раніше сьогодні в нижній палаті французького парламенту, Національних зборах, законопроект має на меті запровадити кримінальну відповідальність за заперечення факту геноциду вірмен у часи Першої світової війни в тодішній турецькій державі, Османській імперії.

За законопроект проголосували простим підняттям рук, без підрахунку, за присутності в залі трохи більш як 50 депутатів із загалом 577. За були близько 50, проти близько п’яти.

Закон у разі набуття чинності передбачає покарання у вигляді штрафу в 45 тисяч євро і ув’язнення на термін до одного року. Схоже покарання у Франції вже давно чекає на тих, хто заперечує, що Голокост був геноцидом євреїв.

Його ще має розглянути верхня палата французького парламенту, Сенат. Прихильники закону сподіваються, що це відбудеться на початку наступного року, перш ніж у лютому припиняє діяльність нинішнє скликання парламенту, але цей розгляд може протривати значно довше. Перспективи його схвалення в Сенаті неоднозначні.

2006 року законопроект про криміналізацію заперечення геноциду вірмен уже ухвалювався в Національних зборах, але Сенат урешті відкинув його аж через п’ять років, цієї весни.

Нинішній законопроект, на відміну від попереднього, формально запроваджує відповідальність за заперечення всіх геноцидів, які визнає Франція, а не тільки геноциду вірмен. Франція офіційно визнала вбивства вірмен в Османській імперії під час Першої світової війни геноцидом вірменського народу ще в 2001 році.

Сучасна Туреччина категорично відкидає визначення тих подій як геноцид і різко протестує проти такого визнання чи його можливості, зокрема, через тимчасове відкликання своїх послів із країн, які ухвалюють якісь рішення щодо цього.

У Туреччині визнають масові вбивства вірмен, але говорять, що в перебігу фактичної громадянської війни в час розпаду Османської імперії загинули від 300 до 500 тисяч вірмен і приблизно стільки ж турків.

За даними Вірменії, які підтримує чимало істориків, близько 1,5 мільйона вірмен загинули в Османській імперії наприкінці Першої світової війни, головно в 1915–1918 роках, внаслідок спрямованої кампанії знищення вірмен, яка стала геноцидом вірменського народу.

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG