Доступність посилання

ТОП новини

Антиурядова демонстрація в Будапешті


Угорщина – У Будапешті відбувся багатотисячний антиурядовий мітинг за участю опозиційних партій. Протестувальники закликають відновити дію попередньої конституції країни, скасувати дискримінаційні закони у сфері ЗМІ, діяльності релігійних громад, а також виступають проти диктату проурядових партій.

Це була не зовсім раптова подія. Ще перед Новим роком опозиційні партії соціалістів і зелених попередили владу про організацію спільних вуличних виступів. Проте мало хто чекав, що перед оперним театром на проспекті Андраші збереться від 20-ти до 30 тисяч протестувальників. Вони кілька годин щосили скандували антиурядові гасла на адресу численних VIP-гостей, які зібралися увечері 2 січня на святковий ґала-концерт з нагоди вступу в дію нової конституції Угорщини.

Низи протестують

Соціалісти і зелені, об’єднавшись із деякими професійними спілками, протестували проти зосередження влади в руках керівника консервативної більшості Віктора Орбана, голови партії ФІДЕС. Разом з коаліційним союзником – партією християнських демократів – проурядова більшість двома третинами голосів ухвалила минулого року низку законів, у тому числі й нову конституцію, яка, на думку опозиції, жорстко регламентуватиме демократичні свободи й цінності в Угорщині.

На переконання Корнейла Арока, голови незалежної проспілки пожежників й учасника цієї вуличної демонстрації, головна проблема нової конституції, яка вступила в дію 1 січня, полягає в тому, що вона сама усуває конституційну систему і вводить однопартійний основний закон, який важко назвати конституцією.

Основні гасла протестувальників оприлюднила журналістка Бетті Амон: «Ми хочемо повернення назви «Угорська республіка», демократії, коли права людини, свобода совісті, слова, захищеність приватної власності і солідарність громадян не втрачають ціну».

А верхи ... теревенять

Державні ЗМІ намагаються применшити цю подію. А прес-секретар угорського уряду Петер Сіярто взагалі назвав лише кілька тисяч учасників мітингу, адже, мовляв, на певному відтинку проспекта Андраші більше протестувальників не поміститься. Водночас речник чинного кабінету міністрів заявив: «Угорщина є демократичною, вільною і правовою державою. Головне, аби всі сторони могли робити свою роботу. Завданням уряду, на який покладені повноваження народу, є проведення реформ і підготовка нових законопроектів для цього. А робота опонентів – висловити свої претензії щодо цього. Головне, не перешкоджати одне одному».

В Угорщині чимдалі більше відчувають потребу консолідації суспільних сил, які не хочуть, аби в угорців знову відбирали права, завойовані ними при падінні комунізму в 1989 році. Це вселяє певний оптимізм серед вуличних протестувальників. Але при цьому не всі з них, на жаль, усвідомлюють чималі труднощі на шляху до цілковитого порозуміння.

У силу різних причин парламентські партії мають досить амбіційні програми і не дуже великий вплив серед виборців. Навіть на цьому мітингу прихильники однієї партії не толерували інших і навпаки.

Тим не менше депутат парламенту від опозиційної соціалістичної партії Іштван Тукач не вважає це основною перешкодою: «Я думаю, консолідація бодай і на рівні вулиці вже відбулася. Громадянські організації можуть не боятися, що участь політиків у мітингу піде на шкоду справі. Хоча я цілком розумію ці побоювання демонстрантів, адже політики учора не бракувало».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG