Доступність посилання

ТОП новини

Вибрики демократії по-угорськи


Праворадикали палять прапори ЄС і вимагають референдуму про вихід з Євросоюзу
Будапешт – У правих радикалів Угорщини урвався терпець. Їхні прихильники вже палять на вулиці прапор Євросоюзу і вимагають референдуму про вихід Угорщини з ЄС. Напади єврофобії особливо відчутні у лавах прихильників правого екстремізму напередодні засідань Єврокомісії, коли обговорюються поточні угорські справи, що їх різко критикують у Брюсселі. Угорські праві радикали налаштовані на конфронтацію з ЄС, а проурядові партії вбачають у критиці Брюсселя подвійні стандарти. Що далі?

Своєрідним каталізатором масових виступів правих у Будапешті й Сеґеді наприкінці минулого тижня став прес-реліз Європейської комісії, де висловлюється тривога з приводу нових угорських законів про терміни виходу на пенсію суддів, скасування посади омбудсмена з питань захисту особистих даних громадян та діяльність національного банку країни, який не зможе проводити незалежну монетарну політику.

Голова парламентської партії правих радикалів «Йоббік» Ґабор Вона був категоричним у своїх висловлюваннях. Він переконаний, що лист голови Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана означає фактичне оголошення війни. У листі голова Єврокомісії настійно рекомендував угорському прем’єрові або скасувати закони про обмеження незалежності національного банку та про фінансову стабілізацію, або внести поправки, які усунули б суперечності з вимогами ЄС.
Голова парламентської партії правих радикалів «Йоббік» Ґабор Вона
Голова парламентської партії правих радикалів «Йоббік» Ґабор Вона

«Нехай перед людьми вийде кожна угорська партія та політична сила і скаже, чим корисне для Угорщини членство в ЄС, а ми відповімо, у чому вони помиляються», – переконував демонстрантів Ґабор Вона. На його думку, Угорщина втрачає незалежність і угорців позбавляють ринків збуту.

На перших порах радикали демонстративно палять на вулиці прапор Євросоюзу. Відтак вони домагатимуться проведення референдуму про вихід Угорщини зі складу ЄС. А коли таке членство втратить силу, Угорщині слід буде вести більш відкриту політику зі Сходом, переконані праві екстремісти.

Від демагогії правих радикалів, однак, застерігає аналітик Крістіна Товт. «Угорщина тільки минулого року отримала від Євросоюзу в рамках різноманітних програм фінансової допомоги до чотирьох мільярдів євро. Тобто ЄС не тільки обмежує чи відбирає певні повноваження, але і дає щось», – каже фахівець.

І знову про національні образи

Інші оглядачі звертають увагу на те, що не тільки екстремісти порушують останнім часом тему національних образ. У цьому їх нерідко підтримують і правлячі партії.

З іншого боку, останні прагнули б більш об’єктивного ставлення Брюсселя до урядових ініціатив Віктора Орбана. Минулого року очолювана ним правляча коаліція ухвалила нову конституцію країни, яка створює умови для концентрації влади в одних руках, обмежує діяльність ЗМІ та релігійних організацій, проти чого виступила угорська урядова опозиція та європейські інституції. Особливо така гостра критика звучала наприкінці минулого та на початку нинішнього року.

Тим часом євродепутат від партії ФІДЕС Тамаш Дейч радить не драматизувати ситуацію, що склалася в Угорщині, і не демонізувати критицизм Євросоюзу в цьому плані. «Коли президентом Франції став правий політик Ніколя Саркозі, західноєвропейські ліві партії, може, не так інтенсивно, як нині у випадку з Угорщиною, але ховали французьку демократію. Проте вона жива й досі», – зазначив Тамаш Дейч.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG