Доступність посилання

ТОП новини

Чи потрібне українцям право на конституційну скаргу?


Інститут конституційної скарги ускладнить шлях до Європейського суду з прав людини – колишній суддя КСУ
Київ – В Україні обмежені можливості судового захисту, якщо порушниками прав стали вищі органі влади, заявляють експерти Центру політико-правових реформ. За їхніми словами, моніторинг діяльності Конституційного Суду показав, що громадянам вкрай важко захищатися від зазіхань на свої права та свободи з боку Верховної Ради, Президента та уряду. Крім того, що українське законодавство звужує можливості фізичних осіб на звернення до Конституційного Суду, існує також тенденція до самоусунення цієї інституції від вирішення гострих питань щодо захисту громадян від свавілля влади, заявляють експерти.

Переважна більшість звернень до Конституційного Суду України від фізичних осіб, що мають на меті роз’яснити застосування законодавчих норм органами влади, повертаються після перевірки секретаріатом Конституційного Суду, хоч службовці цієї структури і не мають прав на здійснення правосуддя. Про це заявила керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.
Більшість конституційних звернень взагалі не потрапляють на розгляд Конституційного Суду
Юлія Кириченко

«Обмежений доступ осіб до конституційного правосуддя в Україні, коли з іншого боку стоять парламент, Президент, уряд. Більшість конституційних звернень взагалі не потрапляють на розгляд Конституційного Суду України, принаймні до суддів. У своєму регламенті Конституційний Суд передбачив перевірку, яку здійснює секретаріат Суду», – повідомила Кириченко.

Крім того, за її словами, в Україні судовий захист конституційних прав залишається обмеженим через відсутність можливості для фізичних осіб прямо скаржитися на законодавчі норми чи підзаконні акти.

Громадяни мають право звертатися до Конституційного Суду – Шишкін

На думку судді Конституційного Суду Віктора Шишкіна, обізнані у правових тонкощах громадяни все ж можуть отримати доступ до конституційного судочинства.

«Громадяни України і іноземці і особи без громадянства мають право звернутися до Конституційного Суду України. Але в нас є 94-а стаття, яка вказує на те, що громадяни мають довести неоднозначність застосування однієї норми права до одних обставин різними органами державної влади. Ця перешкода не є тією перешкодою, яка є шлагбаумом на шляху звернення. Треба юридично грамотно готуватися», – наголосив Шишкін.

Інститут конституційної скарги ускладнить шлях до Страсбурзького суду – Шаповал

У нинішній ситуації, коли судова система в Україні є надто політизованою, надання фізичним особам можливості подання прямої конституційної скарги може погіршити рівень правової захищеності громадян, вважає голова Центральної виборчої комісії, а раніше суддя Конституційного Суду Володимир Шаповал.
Інститут конституційної скарги ускладнить шлях до Європейського суду з прав людини. Всі ці скарги підуть у Конституційний Суд
Володимир Шаповал

«Я не бути говорити про той фантом, який називається конституційна юрисдикція України. Говорячи про інструментарій, я хотів би звернути увагу: інститут конституційної скарги ускладнить шлях до Європейського суду з прав людини. Всі ці скарги підуть у Конституційний Суд. Судді у нинішньому складі у переважній більшості готові їх розглядати. Але на сьогодні, на жаль, так виходить дуже часто, що тільки Європейський суд з прав людини іноді, у найбільш скандальних ситуаціях, вирішує справу по суті і реально, без політики», – підкреслив Шаповал.

Утім, у Центрі політико-правових реформ зазначають, що, крім законодавчих норм, які обмежують право громадян на звернення до Конституційного Суду, існує також «стійка тенденція» до створення працівниками суду штучних бар’єрів для задоволення вимог позивачів до найвищих органів влади.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG