Доступність посилання

ТОП новини

Facebook шукає мільярди на «соціальну місію»


Надання цільових послуг користувачам мережі ризиковане
Найбільша у світі соціальна мережа Facebook йде на біржу, щоб залучити додаткові 5 мільярдів доларів. Це має стати найдорожчим проектом в історії американської інтернет-індустрії. Для чого це потрібно компанії і які це може мати наслідки для мільйонів користувачів, включно з українськими?

Cоціальною мережею Facebook щомісяця користуються 845 мільйонів людей, це приблизно шоста частина населення світу. Це найпопулярніша соціальна мережа у понад 100 країнах світу, з найбільшим зростанням в Індії та Бразилії. В Україні користувачів Facebook близько двох мільйонів, соціальна мережа у трійці лідерів після російських «ВКонтакте» та «Одноклассники».

Один із засновників американського проекту, а нині виконавчий директор Facebook Марк Цукерберґ говорить про «соціальну місію» компанії, яка хоче зблизити користувачів і зробити світ відкритішим і більше пов’язаним між собою.

Професор Оксфордського університету Віктор Маєр-Шонберґер пояснює, що компанії Facebook допоможе вихід на біржу «частково тому, що вони мають доступ до великого масиву інформації, частково тому, що ця соціальна платформа не лише пов’язує людей як нині, але також надає їм певні послуги». «Її можна також розглядати як платформу для маркетингу і продажу особистої інформації. Тут є багато додаткових джерел доходів, і це все означає, що Facebook шукає додаткову ділову модель розвитку», – вважає експерт.

Минулого року користувачі Facebook принесли компанії 3,7 мільярдів доларів, переважно завдяки доходам від реклами.

Але, крім реклами, є ще багато інших можливостей. Інформацію, яку подають про себе користувачі Facebook, також можна використати для інтернет-торгівлі, поширення фільмів і музики, навіть продажу будинків і вживаних автомобілів.

«Покинь Facebook»

Проте надання цільових послуг ризиковане. Це буде тестом, до якої міри люди готові оприлюднювати інформацію в інтернеті про своє життя. Facebook також має з’ясувати, як не перейти межу, щоб не втратити своїх користувачів.

«Найбільша перепона для розвитку Facebook – це її ДНК, а саме те, що засновник Марк Цукерберґ якось казав, що не вірить у приватне життя. Тому первісна структура Facebook, її ДНК, була побудована на цілковитій прозорості. Тепер Facebook змінюється, бо треба реагувати на бажання багатьох користувачів мати приватне життя», – говорить Віктор Маєр-Шонберґер.

Ні власники Facebook, ані користувачі не забули день «Покинь Facebook», який пройшов у травні 2010 року з закликами до захисту права на особисте життя. Тоді до акції приєдналися лише кілька десятків тисяч людей, але сигнал був чітким.

Реклами стане більше?

Після того, як Facebook піде на біржу, інвестори неминуче захочуть більше, а це означає агресивнішу рекламну кампанію.

Головний виклик Facebook в отриманні додаткових рекламних доходів – це складнощі поширення реклами через мобільні телефони, адже нині половина користувачів користується мережею саме так. Одна стратегія полягає у тому, щоб поширювати «спонсорські» повідомлення в продукти, які скачують користувачі. Інша – заохочувати людей активніше купувати планшетні комп’ютери, які легше використовувати для реклами.

З початку ери інтернету такі велетні, як Miscrosoft, Apple і Google, хотіли стати символами кіберпростору. «Всі ці компанії конкурують, щоб стати операційними системами нашого життя. Вони хочуть стати місцем, де ми зберігаємо всю нашу інформацію і використовуємо її практично для будь-чого», – зауважує Джон Баттел на шпальтах провідного інтернет-видання Wired.com.

Тепер настав час спробувати це у Facebook.

Строки розміщення акцій компанії на біржі наразі не відомі. Оглядачі очікують, що це станеться не раніше від травня цього року.

Матеріал підготували Мар’яна Драч і Charles Recknagel

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG