Доступність посилання

Стартував 62-й міжнародний кінофестиваль Берлінале


Вероніка Крамар

Берлін – У четвер у столиці Німеччини розпочався 62-й Берлінський міжнародний кінофестиваль. Упродовж 10 днів гості фестивалю зможуть подивитись близько 400 кінострічок.

Соціальні потрясіння та політичні зворушення є домінуючими темами цьогорічного «Берлінале». За словами директора фестивалю Дітера Коссліка, багато кінострічок відображають переломи та розколи у суспільстві, що відбуваються по всьому світі, але у фокусі – Арабська весна та події минулорічного березня на японській Фукусімі. Цим темам присвячені окремі подіумні дискусії, перегляд документальних та повнометражних фільмів.

За останні роки фестиваль зазнає досить серйозної критики, передусім, щодо рівня конкурсної програми. За словами українського кінознавця, голови Національної спілки кінематографістів України Сергія Тримбача, який відвідує фестиваль, починаючи з 1994 року, сьогоднішній стан світової кінокультури такий, що насправді навіть на великі кінофестивалі хороших фільмів не вистачає.

«Йдеться не про кіноіндустріальні фільми, орієнтовані на масового глядача, а про такі достойні стрічки, арт-хаузні. Бо іноді дивишся фільм, включений у великий конкурс, і думаєш: ну слухайте, та в нас і в Україні таке кіно є. Вони не цікаві всередині, банальні, від фестивальної програми такого рівня очікуєш якихось відкриттів все ж таки, якихось нових імпульсів для розвитку власне кіномови, кінокультури», – зауважив Тримбач у коментарі для Радіо Свобода.

Цього року в Берліні за головні статуетки – золотих та срібних ведмедів – змагатимуться 18 міжнародних кіноробіт, серед яких стрічка французько-іспанського виробництва «Прощавай, моя королево» за романом Шанталь Тома, де головну роль Марії Антуанетти зіграла голівудська актриса німецького походження Діана Крюґер. Саме цей фільм відкриває цьогорічний фестиваль.

Також у конкурсній програмі свої роботи представили німецькі режисери – Крістіан Петцольд із роботою «Барбара», Ганс-Крістіан Шмідт із фільмом «Додому на вихідні» та Маттіас Ґласнер із фільмом «Милість». Крім того – фільм російсько-американського виробництва режисера Біллі Боба Торнтона «Машина Джейн Менсфілд», де одним із продюсерів виступив уродженець Києва і колишній головний продюсер телеканалу «1+1» Олександр Роднянський.

Змагатимуться за головний приз також Франція, Китай, Канада, Угорщина, Індонезія, Угорщина, Греція, Португалія, Італія, Іспанія.

Берлінале та Україна

Із 10 лютого розпочинає діяти стенд української делегації. Україна цього року представлена у неофіційній кіноринковій програмі, що діє в рамках кінофестивалю.

«На жаль, цього року України в основній програмі немає, але, не дивлячись на це, Україна має на нашому фестивалі добру традицію. На сьогоднішній день є досить цікава українська кінопродукція. Ми пам’ятаємо фільми минулих років, які змагались за призи і такі імена, як Степан Коваль, що у 2003-му здобув срібного ведмедя. Олександр Шапіро є досить частим гостем на форумі фестивалю», – повідомила Радіо Свобода прес-секретар Берлінале Фрауке Грайнер.

Організатори фестивалю очікують від України нові цікаві проекти про те, чим живе країна та сподіваються, що професіоналізм молодих талантів і надалі сприятиме розвитку української кіноіндустрії. У минулих роках активна участь України на Берлінале відбувалась завдяки Українській кінофундації, яка припинила свою діяльність. Наразі стенд із українською кінопродукцією представляє Держкіно та компанія Arthause Traffic.

У рамках європейського кіноринку Україна представить частину кінопроектів та фільмів, що зняли минулого року та знімають досі, у тому числі фільм Михайла Іллєнка «Той, хто пройшов крізь вогонь», що зараз йде у кінопрокаті.

За словами кінознавця, голови Національної спілки кінематографістів України Сергія Тримбача, Берлін традиційно віддає перевагу фільмам гострої соціально – аналітичної спрямованості, брак яких відчувається в Україні. В рамкам кіноринку на Берлінале буде представлений довідник із українського кіно «Ukrainian film Guide 2011-2012», із якого стало відомо, що за минулий рік в Україні зняли 14 повнометражних фільмів, про які навіть багато хто з українських фахівців не здогадувався.

У рамках фестивалю традиційно діють секції «Панорама» та «Кінофорум» для прихильників авторського кіно. До позаконкурсних фільмів основної програми належать дві китайські кінострічки: історична драма «Квіти війни» Чжана Імоу та знятий у 3D форматі фільм Цуй Харка «Летючі мечі воріт дракона» про події часів 17-го століття. Поза конкурсом покажуть також британсько-французько-італійську стрічку – екранізацію роману Ґі де Мопассана «Любий друг» режисерів Деклана Доннеллана та Ніка Ормерода, де головні ролі зіграли американські актори Ума Турман та Роберт Паттінсон, а також фільм «Надзвичайно голосно та неймовірно близько» американського режисера, автора відомих стрічок «Читач» та «Годинник» Стівена Долдрі. У фільмі йдеться про історію 9-річного хлопчика, що втратив батька під час подій 11 вересня 2001 року.

Цього року журі очолює британський режисер Майк Лі. Також серед суддів француз Франсуа Озон та іранець Асгар Фардахі, який минулого року отримав головну нагороду «Берлінале», та ще п’ятірка відомих представників кіно-, фото- та літературного мистецтва.

Серед найвідоміших гостей, які завітають на фестиваль, Меріл Стріп, яка отримує почесного «Золотого ведмедя», актор Кіану Рівз, індійська кінозірка Боллівуду Шах Ру Кхан, який, не дивлячись на застуду, завітав на фестиваль, світові зірки Антоніо Бандерас та Анджеліна Джолі, яка представить свій режисерський дебют стрічкою «У краю крові та меду», що розповідає про історію кохання під час війни на Балканах та інші.

Цього року в рамках фестивалю святкує свій 100-річний ювілей німецька кіностудія «Бабельберг». З цього приводу організовано показ цілої низки фільмів її виробництва.

Щорічно «Берлінале» відвідують 300 тисяч гостей. Цього року покази організовані у понад 20 кінотеатрах німецької столиці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG