Доступність посилання

ТОП новини

Клюєв на чолі РНБО: заслання чи силовий сценарій виборів?


Новопризначений Секретар РНБО Андрій Клюєв та Президент України Віктор Янукович, Київ, 14 лютого 2012 року
Київ – Президент Віктор Янукович зробив перестановки у вищому ешелоні владної команди. Секретарем Ради національної безпеки та оборони призначений Андрій Клюєв, який до сьогодні обіймав посаду першого віце-прем’єр-міністра та міністра економіки. А Раїса Богатирьова, яка ще від 2007 року обіймала посаду секретаря РНБО, призначена віце-прем’єр-міністром, міністром охорони здоров’я. Експерти оцінили це призначення як повернення Раїси Богатирьової у публічну політику та послаблення позицій Андрія Клюєва.

Перед новопризначеним секретарем Ради національної безпеки і оборони Андрієм Клюєвим стоїть завдання розбудови безпекового сектору держави в умовах сучасних викликів. Представляючи Клюєва членам та апаратові РНБО, глава держави висловив сподівання, що той відповідно до поставлених завдань скоординує роботу правоохоронних органів та спецслужб.
По всіх фронтах Янукович стикається із проблемами: від європейців і американців, і до Путіна
Вадим Карасьов

«Перед Януковичем багато зовнішніх і внутрішніх викликів. Ви ж бачите по всіх фронтах Янукович стикається із проблемами: від європейців і американців і до Путіна. Очевидно, з урахуванням цих викликів роль РНБО має бути посилена», – каже експерт з політичних питань Вадим Карасьов.

Повернення Богатирьової і «тінь» Ахметова

Хоча посада секретаря РНБО за формальними ознаками є вищою від першого віце-прем’єра, проте реальних важелів впливу друга в уряді людина, якою донедавна був Андрій Клюєв, має істотно більше.

«За останні роки статус секретаря РНБО значно девальвував, і тому розглядаю таке призначення, як пониження. Враховуючи обсяг повноважень Клюєва в уряді, то це виглядає як свого роду заслання», – зазначає політолог Володимир Фесенко.

Раїса Богатирьова на останніх парламентських виборах у першій п’ятірці списку Партії регіонів. Проте невдовзі була призначена секретарем РНБО указом Президента Віктора Ющенка. Це, а також певні суперечки із Віктором Януковичем, призвели до її виключення з лав Партії регіонів. Проте Раїса Богатирьова стала єдиним високопосадовцем, який втримав свою посаду після президентських виборів. Володимир Фесенко вважає, що в даному випадку треба насамперед говорити про одного з найвпливовіших регіоналів Рината Ахметова.
Богатирьову можуть попробувати на роль одного з лідерів списку Партії регіонів
Володимир Фесенко

«Не виключаю, що Богатирьову можуть попробувати на роль одного з лідерів списку Партії регіонів. Її повернення в уряд планувався. І тоді, і зараз все, що відбувалося з Богатирьовою, було пов’язано з інтересами однієї людини – Ахметова. Він її делегував в оточення Ющенка і зараз, я думаю, це також була умова Ахметова», – зазначив політолог.

Клюєва «розжалували» через скандали?

Голова опозиційного тіньового уряду, заступник голови фракції «БЮТ-Батьківщина» Сергій Соболєв вважає, що Андрія Клюєва усунуто з уряду через кілька причин.

«Перший фактор свідчить про те, що посилюється Хорошковський в уряді. І йому вже тісно з першим віце-прем’єром Клюєвим. А крім того, останні скандали довкола Клюєва. Я думаю, всі розуміють, чия тінь стоїть за Рибаковим (лідер депутатської групи «Реформи заради майбутнього» звинувачений у підкупі депутатів – ред.). Скандал із Європейською комісією – допомога, яку надавав Євросоюз на енергозбереження, гроші були перекачані на структуру близьку до Клюєва. З іншого боку, подивимося, чи залишиться Клюєв керівником виборчого штабу. Але це послаблення його позицій», – зауважив Соболєв.

Опозиційний політик вважає, що Валерій Хорошковський, якщо отримає посаду першого віце-прем’єра на додачу портфеля міністра фінансів, отримає вирішальний вплив на ситуацію в уряді.

Регіонали ще не знають, хто очолюватиме штаб

На думку експертів, остаточні висновки щодо того, чи істотно послабилися позиції Андрія Клюєва, можна буде зробити лише після того, як стане відомо, чи залишається він головою передвиборного штабу Партії регіонів. Перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов повідомив в інтерв’ю Радіо Свобода, що це питання ще не розглядалося.

На думку Володимира Фесенка, першому віце-прем’єрові навіть простіше займатися виборами, ніж секретареві РНБО.

Натомість Вадим Карасьов зазначає, що призначення керівника виборчого штабу секретарем РНБО може бути виправданим у тому разі, якщо влада робить ставку на силовий сценарій.

«Чи залишиться Клюєв керівником виборчої кампанії? Якщо так, то ставка робитиметься на РНБО у передвиборній політиці Партії регіонів, а не на уряд. І це вже не бюджет і популістські виплати, а ставка на адміністративно-поліцейський ресурс, бо саме секретар РНБО координує роботу силовиків. Так що передчасно говорити про послаблення Клюєва. Це може бути і його посилення», – зауважує Вадим Карасьов.

Зараз на посадах заступника секретаря РНБО працюють регіонали, яких вважають членами неформальної команди Клюєва: екс-віце-прем’єр Володимир Сівкович та екс-міністр з надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG