Доступність посилання

ТОП новини

Крим у новому парламенті України представлять немісцеві кадри?


До виборів ще більш як півроку, а робота у партійних штабах уже кипить
Сімферополь – Партія регіонів на наступних парламентських виборах, що в Україні пройдуть восени, на кримських мажоритарних округах робитиме ставку на кадри з-за меж півострова, повідомляє кримська преса. Місцеві регіонали не розкривають передвиборчі карти, але неофіційно підтверджують: щонайменше половина, а то й дві третини висуванців Партії регіонів в автономії будуть кияни чи донецькі. Водночас мас-медіа стверджують, що перед кримською владою стоїть завдання забезпечити перемогу регіоналів у 100% всіх мажоритарних округів та території АРК, адже на минулих виборах до Верховної Ради Криму у 2010 році висуванці Партії регіонів за цією системою отримали 48 мандатів із 50, показавши таким чином результат у 96%.

До виборів ще більш як півроку, офіційно виборча кампанія ще не почалася, а робота у партійних штабах уже кипить. Свідчення цього – сплеск публікацій у місцевій пресі про те, як партія влади, регіонали, ділить 10 мажоритарних округів, розташованих на території автономії. Виглядає, що цей поділ – не на користь місцевих кадрів.

За повідомленням джерел Радіо Свобода, близьких до керівництва кримських регіоналів, максимум 4–5 кримчан мають шанс на висування їх кандидатами в депутати від Партії регіонів на території Криму. Ще менше може потрапити до партійного списку.

Як уточнює сімферопольська газета «Перша кримська», практично вирішене питання кандидування нинішнього народного депутата України, колишнього спікера кримського парламенту Бориса Дейча. Але він, за даними видання, балотуватиметься не в рідному Судаку, а в сусідньому Білогірському і Совєтському районах. Втім, оглядачі не пророкують Борисові Дейчу якихось серйозних проблем, зважаючи на те, що він – чи не єдиний із кримських політиків, який зберіг високий авторитет серед місцевого населення і чиновництва.

Суперництво буде лише в Сімферополі?

Проблеми як із балотуванням (у Києві, пише місцева преса, ще є певні сумніви), так і з реальним обранням проглядаються для депутатів Верховної Ради Криму Ольги Ковітіді та Олександра Баталіна. Кандидатури обох розглядаються на висування у двох округах, що розташовані у Сімферополі. Втім, падіння рейтингу регіоналів в адміністративному центрі автономії, як стверджують місцеві соціологи, настільки велике, що дає непогані шанси висуванцям інших політичних сил.

Зокрема, лідер партії «Союз», депутат кримського парламенту Лев Міримський сказав Радіо Свобода, що не виключає того, що балотуватиметься, але мусить «зрозуміти, наскільки цього хочуть виборці». Опитані експерти майже одностайні: Лев Міримський, який тричі перемагав на виборах до Верховної Ради України в мажоритарному окрузі в Сімферополі у 90-х і на початку 2000-х років, зберіг і ресурси, і підтримку виборців для того, щоб зробити це і вчетверте.

Лідер партії «Російська єдність» (зареєстрована в Мінюсті як «Руська єдність») Сергій Аксьонов менш дипломатичний: він уже заявив і своїм однопартійцям, і пресі, що піде на вибори до парламенту України як «мажоритарник». Він посилається на соціологів, які підтверджують відносно високий рівень довіри до Аксьонова з боку сімферопольців, а експерти кажуть, що Аксьонов може сподіватися на підтримку російських дипломатів у випадку тиску адмінресурсу регіоналів.

Перед виборами «кримчан» стає більше

Не вирішене остаточно питання і стосовно округу на півночі Криму, де в Красноперекопську та Армянську розташовані заводи «великої хімії Фірташа». Але поки що, як пише видання «Крим. Коментарі», головний претендент на цей округ – голова Постійної комісії з туризму і підприємництва Рустам Теміргалієв. Молодий політик володіє значними, за кримськими мірками, медіа-ресурсами, має виходи на президентську адміністрацію, зв’язки з російським бізнесом, а його батько – член Координаційної ради російських співвітчизників, яку курує посольство Росії в Україні. Втім, експерти припускають, що думка Дмитра Фірташа може вплинути на остаточний вибір регіоналів, тож і в цьому окрузі може з’явитися кандидат з-за меж Криму.

Як, наприклад, на заході півострова. За даними кримських журналістів, на округ, що включає курортні Євпаторію і Саки, «поклав руку» віце-прем’єр-міністр українського уряду Борис Колесніков, який лобіює створення тут «Кримської Анталії». За даними «Першої кримської», саме тому в цьому окрузі від Партії регіонів балотуватиметься близький до віце-прем’єра колишній лідер донецької організації «Спілки молоді регіонів України», 35-літній народний депутат Олександр Зац.

Парламентарій-регіонал із Києва Владислав Забарський, який колись учився у військовому училищі в Сімферополі і нетривалий час служив у Керчі, як очікується, отримає місце для балотування у Судаку – «вотчині» Бориса Дейча. Той своїм авторитетом змушений буде, вважають журналісти, «витягувати» два округи.

У Джанкойському окрузі балотуватиметься ще одна колишня мешканка Донбасу, яка нетривалий час попрацювала в уряді Василя Джарти на посаді міністра Ради міністрів АРК, а потім перейшла на постійну роботу до українського парламенту – Олена Нетецька.

За кримчанина останнім часом видає себе народний депутат із Києва Володимир Толстенко. Зокрема, офіційний сайт Верховної Ради України повідомляє, що він «проживає у м. Севастополі», а особистий сайт народного депутата місце проживання уродженця Московської області подавав як «м. Бахчисарай Автономної Республіки Крим». Ще торік по трасі Севастополь-Бахчисарай-Сімферополь і Сімферополь-аеропорт-Євпаторія можна було побачити десятки білбордів із вітаннями кримчанам із Днем Незалежності і Днем Конституції України від маловідомого їм народного депутата Толстенка. Тепер, як припускають місцеві журналісти, той збирається балотуватися в окрузі, розташованому на території Сімферопольського і Бахчисарайського районів.

На інші кримські округи (Південне узбережжя і Керченський півострів) теж претендують київські парламентарії з донецьким корінням, стверджують джерела в керівництві кримських регіоналів. Втім, цілком можливо, що подібні витоки інформації з місцевих партійних штабів Партії регіонів якраз і спрямовані на те, щоб змінити такі передвиборчі плани.

Керівники кримської організації Партії регіонів від коментарів відмовляються – кажуть, що до початку кампанії ще далеко, а до виборів – і поготів. Але, як би там не було, за повідомленням з інших регіонів України, подібним чином передвиборний поділ ще не створених виборчих округів проходить і за межами Криму. Хіба що в автономії думкою кримських регіоналів нехтують більше – досвід «бліц-крігу Джарти» засвідчив, що кримські виборці готові підтримати «варягів».
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG