Доступність посилання

ТОП новини

Як утеплити багатоквартирний будинок? Польський досвід


У Польщі досить успішно здійснюється державна програми термомодернізації житла, яку розпочали ще у 1998 році. Радіо Свобода запросило до розмови учасника цілої низки польсько-українських програм щодо тепломодернізації житла Юрія Рейта. Він також має досвід як член ради свого багатоквартирного будинку у Варшаві, йому доводилося вирішувати багато питань, пов’язаних з ремонтом цього будинку та модернізацією. Крім того, Юрій Рейт має українське коріння і володіє українською мовою.

– Пане Рейт, що потрібно зробити поляку, якщо він хоче провести утеплення своєї квартири?


– Це питання не торкається окремого поляка. Я живу в будиночку, який нараховує 100 сімей – тобто вирішувати, як краще окремій людині, це неможливо. Мусить бути системно розв’язане з тим же господарем того будинку.

Наприклад, у моєму будинку 100 сімей. 60 є власниками своїх квартир, а 40 (квартир) належить місту. Та група людей має своє представництво, юридичну особу. Вона вибрала свою управу, у якій голос має місто. Вирішують питання загальні збори жителів, які укладають свій бюджет, який пропонує управа, а в рамках того бюджету планується утеплення будинку.

Так відбулося у мене 2 роки тому. Є банк, який за доручення держави дає можливість отримати кредит, що дозволяє засобами не тільки кредиту, але й грошей, які є в бюджеті будинку, планувати його утеплення. Ми вирішили, що від кожного метра вкладаємо якісь гроші на інвестування в будинок. Маючи в банку кредит на дуже низькому рівні процентування, маючи свою пайку, де кожний докладається, два роки тому комерційна фірма 4 місяці утеплювала будинок. Будинок 14 поверхів. Через 7 років ми будемо сплачувати кошти, кредит. Але якусь частину того кредиту держава нам дарує. За 7 років ми на 30% знизимо витрати на огрівання…

– Запитання від друзів нашої програми з Фейсбуку. Юрій Луканов говорить: «Коли люди хочуть відомвитися від централізованого опалення і ставлять у себе вдома обігрівальні пристрої автономні, то ЖЕКи й інші держконтори перешкоджають цьому. Бо вони монополісти і не хочуть втрачати свою монополію».

Подібне запитання надіслала на Фейсбук Ірина Магрицька з Луганська. Вона також вважає, що найкращий вихід – це встановлювати індивідуальне опалення, бо так ти знаєш, за що платиш гроші. А як із цим у Польщі?


– Я думаю, що це помилкова філософія. Вона виникає в ситуації нерозв’язаних проблем. Проблеми, які торкаються району, міста, будинків, на мою думку, треба взяти комплексно.

Це не питання, де є 100 сімей, щоб двоє з них мали своє обігрівання. Інтересом адміністрації є те, щоб дати шанс усім функціонувати. Для того, щоб так було, потрібен ринок послуг. Ви сказали про ЖЕК і інші підприємства, я питаю: «Чи є ринок послуг тих основних моментів: тепла, води, сміття. І підприємства, з якими підписується договір власника будинку (не кожна окрема особа!). Управа того будинку підписує договір із підприємствами, розраховується, маючи свій бюджет, до якого поступають гроші від жителів, які знають, які кошти є і скільки мають передати на покриття тих зобов’язань фірмам.

Отже, Юрій Рейт із Варшави говорить, що рішення про те, як утеплити вашу квартиру потрібно, по-перше, вирішувати системно, цілим будинком. По-друге, потрібен ринок комунальних послуг. По-третє, допомагає державна програма.

Зв’язатися з Юрієм Рейтом і дізнатися більше про досвід утеплення будинків у Польщі, ви можете зазирнувши на його сторінку в інтернеті.

Чи були корисними такі поради польського експерта? Як їх можливо втілити в Україні? Дискусію на цю тему ми продовжимо на сайті Радіо Свобода і на нашій сторінці у мережі Фейсбук. Там же ви знайдете і фотографії утеплених будинків у Львові та Варшаві. Можливо, у вас є цікавий досвід розв’язання проблеми утеплення будинку? Поділіться ним.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG