Доступність посилання

ТОП новини

Президент Росії доручив переглянути справу Ходорковського


Президент Росії Дмитро Медведєв доручив Генеральній прокуратурі перевірити законність і обґрунтованість обвинувачувальних вироків 32 громадянам, повідомила сьогодні прес-служба Кремля. У переліку осіб, складеному за поданням опозиції, є й імена підприємців Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва. Їх та інших людей зі списку опозиція й правозахисники вважають політв’язнями.

Доручення ухвалене за підсумками зустрічі президента з представниками незареєстрованих партій, що відбулася 20 лютого, і має бути виконане до 1 квітня.

Генпрокуратура вже повідомила, що почала виконувати доручення.

Правозахисники з осторогою ставляться до цих заяв. Зокрема, голова Московської Гельсінської групи Людмила Алексеєва вважає, що перегляд вироків Ходорковському і Лебедєву поліпшить ставлення до Медведєва і в Росії, і за кордоном. Але вона вважає, що це доручення є лише політичною грою, а можливість дострокового звільнення політв’язнів викликає в неї сумніви.

Михайла Ходорковського, колишнього керівника і співвласника нафтової компанії «ЮКОС», найбагатшу людину Росії, в двох судових процесах визнали винним у низці фінансових зловживань і засудили загалом до 13 років ув’язнення. Критики Кремля і правозахисники вважають, що підприємця покарали за те, що він, узявшись за підтримку громадянського суспільства в Росії, тим самим кинув виклик владі тодішнього, а тепер і майбутнього президента Володимира Путіна.

Наприкінці 2010 року Михайла Ходорковського і його бізнес-партнера Платона Лебедєва засудили до 14 років ув’язнення кожного в справі за звинуваченнями в відмиванні грошей, а також у викраденні 200 мільйонів тон нафти у власної нафтової компанії. Пізніше термін скоротили до 13 років. Цю справу міжнародні правозахисні організації назвали політичною, а Ходорковського і Лебедєва визнають в’язнями сумління. Рада з прав людини при президенті Росії рекомендувала голові російської держави ініціювати її перегляд.

Ходорковський і Лебедєв уже були засуджені в 2005 році до 8 років ув’язнення за звинуваченнями в інших економічних злочинах, зокрема, ухиленні від податків, теж у зв’язку з діяльністю компанії «ЮКОС». За правилами зарахування термінів ув’язнення обидва мають вийти на волю в 2016 році після їхнього арешту в 2003-му.

Обидва відкидають звинувачення за обома справами і вважають їх за політичні переслідування.

Новообраний президент Росії Володимир Путін раніше заявляв, що у разі обрання він розгляне клопотання про помилування Мийхала Ходорковського, якщо таке клопотання надійде, тобто якщо той визнає свою провину.
XS
SM
MD
LG