Доступність посилання

ТОП новини

За чинної влади люстрації точно не буде – В’ятрович


Київ – Люстрація в Україні залишається актуальною, але у найближчі роки її провести не зможуть, вважають як українські історики, так і представники «старого режиму». Прихильники люстрації говорять, що без неї не відбувається морального очищення суспільства, без якого, а про це вже свідчить досвід останніх 20 років, неможливий економічний поступ країни.

В Україні по здобутті незалежності органи державної безпеки не були перезасновані, відзначив у інтерв’ю для Радіо Свобода колишній директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Володимир В’ятрович. За його словами, сучасна СБУ стала ледве не правонаступницею радянського КДБ.

Крім того, В’ятрович вважає, що в Україні так і не завершилася національно-демократична революція. Він нагадав, що на відміну від Центральної та Східної Європи, де комуністів усунули від влади, в Україні відбувся політичний компроміс між національно-демократичними силами та комуністичними. Відтак, стара комуністична верхівка залишилася близькою до керівництва нової держави. Володимир В’ятрович зазначив, що люстрація в Україні не відбулася саме з цих причин.
У Польщі, Чехії та в інших країнах, які проводили люстрацію, ці країни в розвитку демократичних тенденцій, взагалі у розвитку, навіть, в економічному, просунулися на багато далі ніж Україна
Володимир В’ятрович

«Україна не завершила багато тих процесів, які успішно завершилися у країнах Центральної та Східної Європи. Власне, тепер за результатами цих процесів ми все можемо побачити. Попри проблеми, які очевидно були у Польщі, Чехії та в інших країнах, які проводили люстрацію, ці країни в розвитку демократичних тенденцій, взагалі у розвитку, навіть, в економічному, просунулися на багато далі ніж Україна. Це, власне, є показником того, що вони таки рухалися правильним шляхом», – наголосив В’ятрович.

На думку дослідника, завершити національно-демократичні перетворення не вдалося і, так званій, «помаранчевій» владі. За його словами, тема була заговорена через неготовність керівників держави до рішучих дій, та через те, що функціонери радянської системи, або послідовники комуністичної ідеології і по сьогодні можуть залишатися на ключових державних посадах, як, зокрема, директор Національного інституту пам’яті комуніст Валерій Соладатенко.

Ті, хто нині має владу – вони усі колишні комуністи – Грач

Із наведеними причинами того, що в Україні не провели люстрацію згоден і голова Комуністичної партії робітників та селян Леонід Грач. За його словами, функціонери Компартії Радянського Союзу на початку 1990-х років лише «перефарбувалися». Вони вийшли з КПРС, створили або увійшли в нові політичні сили, але не змінили свого мислення і не відмовилися від свого минулого. Відтак, ці люди не були зацікавлені у проведенні люстрації, сказав Радіо Свобода Леонід Грач.
Радянську державу зрадила партійна номенклатура, зрадили кадебешники
Леонід Грач

«Радянську державу зрадили саме ті, кого хотіли би люструвати, – зазначає він. – Зрадила партійна номенклатура, зрадили кадебешники, які мали обов’язок захищати чинний тоді політичний устрій. Тому і без люстрації можна говорити, що усі ті, хто сьогодні має владу, хто вчора мав владу – вони усі «колишні». Ті, хто не захищатиме нині чинний лад, що намагається називати себе демократичним. Тому я особливого сенсу у цьому не бачу».

Крім того, вважає Леонід Грач, після розпаду СРСР минуло вже забагато часу, відтак сенс проведення люстрації в Україні втрачено. Натомість Володимир В’ятрович наголосив на тому, що навіть за десятки років, коли у владі гарантовано не залишиться причетних до співпраці з КДБ, люстрація залишатиметься актуальною, принаймні, у моральному сенсі та в історичному. Утім, зауважив В’ятрович, за чинної влади цього не відбудеться точно.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG