Доступність посилання

ТОП новини

У театральному Києві території для обміну немає – режисер Крижанівський


«У чомусь Київ – велика провінція, завдяки тому, що всі по своїх хатах» – Олександр Крижановський
Прага – Київ – 27 березня – Міжнародний день театру, напередодні якого, за традицією, у Києві вручали премію «Пектораль». Один із переможців у номінації «Вистава на камерній сцені» Олександр Крижанівський – режисер і художній керівник «Нового театру на Печерську». В ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода митець розповів про свої ідеї і про відзначену поважним журі виставу.

– Це спільний проект із «Ґете-Інститутом» в Україні. І я їм дуже вдячний, що вони ведуть таку велику роботу в Києві – популяризацію сучасної драматургії. І одна з п’єс – називається вона «Push Up» – Роланда Шиммельпфенніга. Вона дуже популярна, йде по всьому світі і в Києві теж у двох театрах – у нас і в Театрі «Колесо» йде. І за цією п’єсою ми зробили виставу. Виходить досить цікаво. Мені це дуже приємно.

– І судячи з того, що Ви отримали «Пектораль», то Вашу роботу також цінують!

– Я хочу наголосити на тому, що я гордий тим, що, фактично, у нас є одна номінація. Це – «Вистава на камерній сцені», і в цій номінації ми кожного року вже шість років поспіль номінуємося на «Пектораль», і три з них ми отримали. Я думаю, що це не так погано.

– Олександре, вчора, отримуючи Пектораль, Ви висловили доволі цікаву ідею, яку поки що я не бачила, щоб її підхопили медіа, чи про неї хтось писав. Можливо, навіть нам вдасться бути першими, хто про це розповість з вуст автора ідеї.

– Дуже дякую. Ідея дуже проста. Вона така не зовсім українська. Ну тому, що ми, українці, любимо там по-хатах, по хуторах розбігтися. І я бачив вчора на «Пекторалі» – всі казали: «наше найкраще, наше найкраще»! А я бачу: ті гарні, і ті гарні, і ми гарні. Але найкраще і найсучасніше, як на мене, – це комунікація, це обмін! А території для такого обміну немає. Тобто треба робити чи в Малахова, чи на Лівому березі, чи в мене, чи ще десь. І ясно, що на чиїсь території воно стає більше власністю того театру і так далі. І тому я думаю, що треба створити таку територію, по-перше для молодих акторів, і для молодих режисерів, де люди б сходилися з різних-різних театрів, а може й не з театрів, і робили б вистави, і робили б майстер-класи. Таке приміщення, в якому б потрохи могли працювати всі. І я думаю, це буде дуже корисно для всіх.

– Корисно і, напевно, необхідно?

– Я думаю, що в принципі, це дуже важливо, і важливо також – я ще вчора не сказав про такі речі, що я думаю, треба, щоб був якийсь ТВ-канал – це не так важко, щоб був якийсь сайт в інтернеті, де можна було би давати якісь статті, якісь роздуми, про конкретні речі, тому, що театр і акторська майстерність – це дуже цікаві речі, про які можна говорити все життя і працювати над цим! А у нас це закінчується, коли ми закінчуємо інститут і «стоп-машина»: тепер треба робити ремесло... А це неправильно. І про це казали всі класики – і Курбас, і Станіславський, і Вахтангов, і Гротовський і так далі... Я бачу, що в Києві багато акторів, які хочуть цього! Хочуть розвиватися, вони не хочуть пропадати в провінції. А на жаль, як на мене... я вчора цього не казав... у чомусь Київ – велика провінція, завдяки тому, що всі по своїх хатах...

– Дуже Вам дякую, Олександре. Вітаю Вас від імені слухачів Радіо Свобода з Днем театру, і бажаю Вам великих успіхів!

– Я дуже Вам дякую, і хочу всіх теж привітати з цим дійсно великим святом, всесвітнім святом! Всіх слухачів Радіо Свобода! І це слово – воно дуже важливе для мене і, я сподіваюся, для вас усіх – СВОБОДА!
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG