Доступність посилання

ТОП новини

Плагіат став причиною відставки президента Угорщини


Пал Шмітт поповнив список високопоставлених європейських плагіаторів
Угорщина – У понеділок подав у відставку президент Угорщини 70-літній Пал Шмітт, звинувачений угорським часописом «Кінець тижня» (HVG) у науковому плагіаті. Для багатьох такий крок був неочікуваним, оскільки Шмітт раніше заявляв про інсинуації його політичних опонентів і про твердий намір добути до кінця свого президентського терміну.

Наукова рада Будапештського університету імені Семмелвайса позбавила Пала Шмітта докторського звання минулого тижня. Експертна перевірка дисертації тривала 2 місяці. Увесь цей час аж до минулої неділі сам Шмітт категорично відкидав звинувачення у науковому плагіаті, стверджуючи, що в якості функціонера Міжнародного Олімпійського комітету самотужки написав свою роботу про олімпійський рух, а не копіював її з праці покійного вже болгарського вченого і спортивного діяча Ніколая Ґеорґієва.

Навіть на трибуні угорського парламенту в понеділок президент рішуче критикував неетичну, як на нього, поведінку членів наукової ради і неправомірність їхнього рішення. І раптом прозвучала заява Пала Шмітта: «У ситуації, коли моя особиста справа не об’єднує угорців, а радше розділяє націю, вважаю своїм обов’язком відмовитися від мого президентського мандату».

Інститут президенства в Угорщині небездоганний

За рішення угорського президента про його відставку проголосували 338 депутатів, п’ятеро були проти і 6 депутатів утримались. Опозиційні партії вітають такий крок Пала Шмітта. Вони кажуть, що попри проурядову консервативну більшість в угорському парламенті, кандидатуру президента слід висувати спільно від усіх партій. А ще краще, коли його напряму обиратимуть громадяни країни. Главу держави в Угорщині обирає парламент. У 2010 році проурядова більшість висунула на цей пост близького до консервативних кіл Пала Шмітта, в минулому двічі чемпіона Олімпійських ігор із фехтування, спортивного чиновника і політика консервативного напрямку.

Практику непрямих виборів засуджує опозиційний політик Чаба Молнар, заступник голови партії «Демократична платформа». «Модель маріонеткового президента, котрий підписує будь-який документ і виконує як васал волю чинного прем’єра Віктора Орбана, на сьогоднішній день виявилася неспроможною», – зазначив опозиціонер.

Список плагіаторів подовшав

Політичні аналітики в Угорщині відзначають розгубленість проурядової коаліції і навіть певну дезорієнтованість опозиційних партій у даній ситуації, адже ніхто з них не сподівався раптової відставки Шмітта. Однак експерт з політичних питань національного «Прогресивного інституту» Ґабор Філіпов дивиться на це з прицілом на перспективу.

«Рішення президента у цілому заспокоїть громадську думку, від цього виграє також міжнародний авторитет Угорщини. Чинна влада зведе свої втрати до мінімуму, – прогнозує аналітик. – Але найбільші козирі збереже на руках опозиція, котра ще довго вказуватиме своїм опонентам на чолі з прем’єром на цю провальну справу з плагіатом».

Згідно з чинним законодавством, парламент Угорщини має один місяць на обрання нового президента країни. До того часу його обов’язки виконуватиме спікер національної асамблеї Ласло Кьовейр.

Пал Шмітт поповнив список високопоставлених європейських плагіаторів. Найвідоміші з них – колишній міністр оборони Німеччини Карл Ґуттенберґ, німецький ліберальний політик, відставний заступник голови Європарламенту Сільвана Кох-Мерін і чинний Президент України Віктор Янукович.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG