Доступність посилання

ТОП новини

За ліками – без рецепту


Київ – Більшість українців лікуються самостійно. Адже в українській аптеці можна вільно купити не лише засіб від головного болю чи простуди, але і від серцевих хвороб, тиску та інших серйозних захворювань, для лікування яких є обов’язковою консультація лікаря і серйозне обстеження.

Киянка Юлія має проблеми із серцем, купувати ліки їй доводиться часто. За її словами, кожного разу йти до лікаря за рецептом для пігулок, які приймаєш вже кілька років, – просто абсурд. І хоча в усіх аптеках висять оголошення про продаж препаратів за рецептом, Юлія нещодавно спокійно купила звичні таблетки без документа.

«Це було в приватній аптеці, в комунальних з цим більш строго, – каже вона. – Спочатку аптекар сказала, що не може продати ці ліки без рецепту, але потім продала. Це ж не снодійне якесь, не психотропна речовина, звичайні ліки».

Самолікування

Ліки від високого тиску чи неврологічних захворювань в Україні можна купити, не консультуючись з лікарем. За опитуваннями, майже 60% українців займається самолікуванням, тож і купують медикаменти, керуючись порадами сусідів або рекламою.

При цьому неправильне лікування багатьох хвороб може призвести до серйозних ускладнень, говорить дільничний терапевт однієї з київських поліклінік Рита Гофман. Її практика показує: більшість ліків пацієнти дійсно купують самостійно, без рецептів.

«Рецепти доводиться виписувати не так часто, як це зафіксовано в міністерських документах, бо в основному в наших аптеках не вимагають пред’явити рецепти на звичайні препарати, лише на строго рецептурні, психотропні, сильне знеболювальне і так далі», – зауважує лікар.

Відшкодування вартості рецептурних ліків

Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк також вважає, що контроль над продажем ліків недостатній. Але розв’язку для цієї проблеми він пропонує шукати не лише в заборонах, але і створенні позитивного стимулу. Якщо в Україні вартість рецептурних ліків будуть відшкодовувати, наприклад за рахунок страхової медицини, то в людини буде стимул іти до лікаря, отримувати рецепт і користуватися ним, стверджує Сердюк.

«Людина приходить до лікаря, отримує рецепт, приходить в аптеку з цим рецептом і отримує ліки безкоштовно. Таким чином ми вбиваємо всіх зайців: забезпечуємо і обов’язкову консультацію, і безпеку вживання, і відсутність самолікування», – каже він.

Голова парламентського комітету з охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва вважає, що законодавство чітко визначає перелік ліків, які можна продавати лише за рецептом. Із 14 тисяч препаратів, таких близько 30%. При цьому, контроль за аптеками, за її словами, ведеться суворий, а за незаконний продаж рецептурного препарату провізору може загрожувати навіть позбавлення волі. Але на практиці Бахтеєва визнає, що справа виглядає інакше.

«У нас дуже велика країна, є населені пункти, в яких 1-2 тисячі населення проживає, вони дуже далеко від медичних закладів і така норма – більшість препаратів за рецептом – погіршить можливість доступу до ліків, наприклад, від хронічних хвороб, може початися ажіотаж», – зазначає вона.

Тетяна Бахтеєва також вважає, що позитивні зміни настануть тоді, коли медицина в Україні стане страховою.

«Зараз у нас лише безоплатна медицина і нема страхової медицини, а саме вона забезпечує цей контроль. Тож після запровадження страхової медицини в 2013-2014 роках, я впевнена, що ми будемо запроваджувати цю норму», – зауважила голова парламентського комітету з охорони здоров’я.

Ще в 2010 році уряд України оголосив про посилення контролю за обігом лікарських засобів. Пізніше рішення відтермінували на невизначений час.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG