Доступність посилання

ТОП новини

Страсбурзький суд: Росія не співпрацювала в справі про Катинську трагедію


Прапори Польщі та Росії біля місця трагедії
Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що Росія порушила своє зобов’язання за Конвенцією про захист прав людини і основних свобод співпрацювати з цим судом, а саме подати всі дані, необхідні для розгляду справи стосовно Катинської трагедії. Ідеться про те, що Росія так і не надала Страсбурзькому судові тексту рішення своєї Головної військової прокуратури 2004 року припинити розслідування цієї трагедії і закрити справу про це. Те рішення в Росії оголосили секретним.

Водночас Європейський суд з прав людини переважно з процедурних міркувань відмовився оцінювати ефективність розслідування «катинської справи», проведеної російською владою до її закриття.

Але суд визнав Росію винною в порушенні статті Конвенції про захист прав людини і основних свобод про заборону нелюдського ставлення щодо частини позивачів – родичів розстріляних під Катинню польських військовополонених, від яких приховували правду про долю цих полонених. Проте Страсбурзький суд відхилив вимоги родичів розстріляних про присудження їм матеріальної компенсації – Росія має лише відшкодувати їхні судові витрати.

Польська сторона вже повідомила, що має намір оскаржити сьогоднішнє рішення суду в Страсбурзі.

До суду зверталися 15 громадян Польщі – родичів розстріляних у тодішньому СРСР поляків. У своїй скарзі вони посилалися на порушення Росією статті про право на життя Конвенції про захист прав людини і основних свобод, оскільки російська влада не провела ефективне розслідування загибелі їхніх родичів.

У 1940 році в лісі під селом Катинню в Смоленській області Росії співробітники НКВС розстріляли понад 4,5 тисячі поляків – в основному полонених офіцерів польської армії. Радянський Союз приписував відповідальність за цей злочин нацистській Німеччині. Назва «Катинь» стала символом цілої низки таких розстрілів, у яких у різних місцях тодішнього СРСР 1940 року було страчено загалом майже 22 тисячі поляків.
XS
SM
MD
LG