Доступність посилання

ТОП новини

В Угорщині визначилися з кандидатурою на президента


Угорщина – Правляча урядова коаліція Угорщини визначилася з кандидатурою майбутнього президента країни. На переконання правих партій ФІДЕС і християнських демократів, на цей пост підійде угорський консервативний діяч Янош Адер.

Пізнього вечора у понеділок, 16 квітня, прес-секретар Кабінету міністрів Угорщини Пейтер Сійярто повідомив: «Прем’єр-міністр Віктор Орбан сказав на засіданні парламентської фракції про Яноша Адера, що розцінює його особу як свого роду якір у сенсі збереження безпеки і передбачуванності дій у політиці Угорщини».

На думку спостерігачів, наявність двох третин голосів представників правих партій в угорському парламенті зводить нанівець шанси в боротьбі за крісло інших кандидатів на президента з боку опозиційних сил.

Янош Адер народився 9 травня 1959 року. Має юридичну освіту. Адер – один із засновників республіканської партії ФІДЕС наприкінці 1980-х років. Тривалий час був заступником голови партії, відтак кілька років очолював її. З 1998-го до 2002 року Янош Адер був спікером угорського парламенту. В роки опозиції партії ФІДЕС до ліво-центристської більшості Адер став керівником парламентської фракції республіканців. Із 2009-го до 2012 року – депутат Європарламенту.

Безальтернативний кандидат

Альтернативу Яношеві Адеру на виборах, що відбудуться у парламенті 2 травня, могли б скласти висуванці нечисленних опозиційних партій. Але аналітики не припускають навіть теоретичної можливості реєстрації цих кандидатів, бо опозиції не вистачить для цього голосів. Між тим лідери фракцій соціалістів і зелених в один голос заявляють, що Адер на посту президента Угорщини зберігатиме лояльність до політичної сили, яка його висунула.

Втім, політолог Тамаш Фріц не погоджується з такою точкою зору. «Янош Адер – один із небагатьох фідесівців, якого можна назвати суверенним політиком. У нього завжди була своя самостійна думка, відмінна від інших «солдатів партії». Колишній досвід спікера парламенту може знадобитися йому і надалі, щоб врівноважувати міжпартійних опонентів і залагоджувати їхні суперечки. Між Адером та Віктором Орбаном навіть траплялися серйозні дискусії...»

Реакція західних засобів масової інформації з приводу політика Яноша Адера в основному збігається з думкою угорської опозиції. Агентство «Рейтерс» називає Адера надійним союзником чинного прем’єр-міністра Угорщини і перевіреною людиною ФІДЕС. Подібне припущення висловили і газети «Нойе цюрхер цайтунґ» та «Ле фіґаро». Консервативний французький часопис, щоправда, додає, що в особі Яноша Адера Угорщина отримає стабільність і передбачуваність у політиці.

Найбільше інформації про Адера подає телеграфне інформаційне агентство Австрії, зокрема описуючи його період життя напередодні зміни суспільно-політичного ладу в 1989 році. Австрійці також повідомляють, що тесть Адера був досі єдиним членом Міжнародного трибуналу в Гаазі від Угорщини.

Політичні аналітики прогнозують, що у випадку обрання Яноша Адера президентом Угорщини зовнішньо-політичний курс його попередника Пала Шмітта не зазнає суттєвих змін, у тому числі щодо України. Жодна з серйозних політичних сил в Угорщині не переглядає необхідність зміцнення добросусідських відносин із Києвом. На думку політологів, Янош Адер як досвідчений політик високого рангу повинен буде враховувати цю обставину.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG