Доступність посилання

ТОП новини

Журналісти в Україні бояться скаржитися на тиск і цензуру – медіаексперт


Київ – Кожні п’ять днів у світі журналіст гине під час виконання службових обов’язків. Це цьогорічні дані організації «Репортери без кордонів», оприлюднені у Києві до Міжнародного дня свободи преси. Тим часом, українські медіа-експерти нарікають на тиск з боку силових структур та власників медіа, а також говорять про порушення редакціями ЗМІ журналістських стандартів.

Із початку 2012 року у світі загинув при виконанні своїх обов’язків 21 журналіст та 6 блогерів, а цьогорічний міжнародний рейтинг «ворогів преси» збільшився на шість пунктів. Це дані організації «Репортери без кордонів», оприлюднені в четвер до Міжнародного дня свободи преси.

В Україні за минулий рік зафіксували 23 випадки побиття і залякування журналістів, 37 випадків цензури і перешкоджання виконання професійних обов’язків, а також 32 випадки непрямого економічного та політичного тиску. Про це заявила керівник Інституту масової інформації Вікторія Сюмар.

За її словами, у 2011-му не було жодного випадку вбивства журналістів, хоча справа Василя Климентьєва досі не розслідувана, а судовий процес у справі Георгія Гонгадзе – закритий, тож громадськість фактично не знає, що там відбувається.

Тим не менш, у 2010 році скарг від журналістів було значно більше, додає Вікторія Сюмар.
Журналісти бояться скаржитися на тиск і цензуру. Ті, хто міг скаржитися, за 2010 просто втратили роботу
медіаексперт

«Сьогодні статистика не така погана, хоча це не означає покращення ситуації щодо свободи слова, тому що кожен із цих випадків є надзвичайно показовий і журналісти бояться скаржитися на тиск і цензуру. Ті, хто міг скаржитися, за 2010 просто втратили роботу», – пояснює медіаексперт.

Люди бачать по телевізору судиму опозицію і політичних фріків – «Телекритика»

За словами Діани Дуцик із «Телекритики», їхнє видання зафіксувало появу в українському телепросторі заборонених тем, зокрема, дуже неохоче показують діяльність опозиції поза контекстом судових справ проти її лідерів, а також тенденцію до провокування у політичних ток-шоу емоційного протистояння замість того, щоб вести конструктивний діалог.

«Часто добір учасників та експертів продиктований якимись політичними інтересами, – зауважує вона. – І ще одна тенденція, з одного боку нібито комічна, але вона має серйозні наслідки щодо сприйняття інформації – це присутність у політичних ток-шоу так званих політичних фріків, які провокують дискусії або, наприклад, влаштовують бійки у ток-шоу».

Щорічний моніторинг наповнення українських медіа, що його проводить «Телекритика», показав, що протягом останнього року частіше спостерігається порушення журналістського стандарту балансу думок, повноти інформації та відокремлення фактів від коментарів. Медіаексперти пов’язують це із тиском на редакції з боку власників медіа.

Читайте більше тут:
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG