Доступність посилання

ТОП новини

Грузія: чи має право на життя «Жіноча логіка»?


Телевізійна програма «Жіноча логіка»
«Жіноча логіка» – телевізійна програма у Грузії під такою назвою викликала хвилю протестів. Критики кажуть, що автори програми навмисно поширюють негативні стереотипи про жінок. Вони закликають телевізійний канал «Імеді» зняти програму з ефіру, або змінити її формат.

Вони вдягнуті у міні спідниці, мають яскравий макіяж і сидять на білій канапі, попиваючи шампанське. Це учасниці телевізійної програми в Грузії «Жіноча логіка», які відповідають на базові запитання з історії, математики і науки. Учасниць запитують, наприклад, про тривалість пенальті у футболі, чи про те, чи Ленін був жертвою інквізиції.

Жінка № 1. Привіт усім. Я Мака Мачарашвілі, за фахом – балерина. Я дуже люблю співати, але, на жаль, в мене це не дуже виходить.

Жінка №2. Привіт, я Аліна, економіст. Я люблю малювати і не люблю хімію.

Ведуча. Як ви гадаєте, чи ці жінками знають, скільки кілограмів у двох тоннах?

(Сміх у студії).

Чоловік. Тонни і кілограми – це складна тема для балерини.

Формат програми нагадує подібні розважальні шоу на Заході, на кшталт «Чи розумніший ти за п’ятикласника?», які перевіряють знання дорослих, часто з жахливим для них результатом.

Але є думка, що програма, яку запустили в ефір у Грузії в березні, особлива тим, що насміхається над жінками. Близько тисячі осіб, обох статей, підписали в Грузії петицію з вимогою зняти «Жіночу логіку» з ефіру.

Тамар Сабедашвілі, експерт ООН із гендерних питань у Тбілісі, вважає, що програма навмисне зображає жінок як неспроможних на серйозні рішення.

«Проблема з цим шоу, що воно шкодить лише жінкам. Чоловіків, які грають, не запитують таким чином. Якби шоу було про знання та інтелектуальну спроможність всіх людей – чоловіків і жінок, то не було би проблеми», – зазначає оглядачка.

Грузинки кажуть, що вони є заручниками стереотипів, коли суспільство цінує в жінках передовсім красу, скромність і материнство. Хоча в Грузії жінкам доводиться легше, ніж у сусідніх Азербайджані, Вірменії і Туреччині, в країні поширене домашнє насильство, сексуальні домагання і дискримінація під час найму жінок на роботу, вважають незалежні спостерігачі.

Жінки у владі – гра на публіку?

Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі намагався змінити ситуацію. Він призначив на важливі посади низку жінок, серед них і міністр економіки Віра Кобалія. Але критики кажуть, що такі призначення лише гра на публіку. Кобалія, красива чорнявка з блакитними очима, отримала міністерський портфель у 28-літньому віці, а до того переважно працювала у пекарні свого батька в Канаді.

Майже десятиліття після революції «троянд» статус грузинської жінки мало змінився, каже відомий грузинський кінокритик Тео Хатіашвілі.

«Більшість грузинів далі бачать жінок як ляльок, які мають радувати око і створювати затишок вдома. Все поза тим, що жінка може займатися інтелектуальною роботою, бути професіоналом – це вважається не так важливо», – говорить відомий кінокритик, яка долучилася до публічних протестів проти програми «Жіноча логіка»

Телеканал «Імеді» відмовився знімати програму, заявивши, що в ефірі ставлення до жінок і чоловіків однакове.

«Жіночу логіку» знімають на основі подібного телевізійного шоу в Нідерландах. Аналоги програми існують в інших державах, включно з Україною, де її з весни минулого року транслював канал ICTV.

Цей телевізійний формат в Києві вирішили не продовжувати, щоправда не через протести, а через низький рейтинг.

Матеріал підготували: Daisy Sindelar і Мар’яна Драч

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG