Вони вдягнуті у міні спідниці, мають яскравий макіяж і сидять на білій канапі, попиваючи шампанське. Це учасниці телевізійної програми в Грузії «Жіноча логіка», які відповідають на базові запитання з історії, математики і науки. Учасниць запитують, наприклад, про тривалість пенальті у футболі, чи про те, чи Ленін був жертвою інквізиції.
Жінка № 1. Привіт усім. Я Мака Мачарашвілі, за фахом – балерина. Я дуже люблю співати, але, на жаль, в мене це не дуже виходить.
Жінка №2. Привіт, я Аліна, економіст. Я люблю малювати і не люблю хімію.
Ведуча. Як ви гадаєте, чи ці жінками знають, скільки кілограмів у двох тоннах?
(Сміх у студії).
Чоловік. Тонни і кілограми – це складна тема для балерини.
Формат програми нагадує подібні розважальні шоу на Заході, на кшталт «Чи розумніший ти за п’ятикласника?», які перевіряють знання дорослих, часто з жахливим для них результатом.
Але є думка, що програма, яку запустили в ефір у Грузії в березні, особлива тим, що насміхається над жінками. Близько тисячі осіб, обох статей, підписали в Грузії петицію з вимогою зняти «Жіночу логіку» з ефіру.
Тамар Сабедашвілі, експерт ООН із гендерних питань у Тбілісі, вважає, що програма навмисне зображає жінок як неспроможних на серйозні рішення.
«Проблема з цим шоу, що воно шкодить лише жінкам. Чоловіків, які грають, не запитують таким чином. Якби шоу було про знання та інтелектуальну спроможність всіх людей – чоловіків і жінок, то не було би проблеми», – зазначає оглядачка.
Грузинки кажуть, що вони є заручниками стереотипів, коли суспільство цінує в жінках передовсім красу, скромність і материнство. Хоча в Грузії жінкам доводиться легше, ніж у сусідніх Азербайджані, Вірменії і Туреччині, в країні поширене домашнє насильство, сексуальні домагання і дискримінація під час найму жінок на роботу, вважають незалежні спостерігачі.
Жінки у владі – гра на публіку?
Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі намагався змінити ситуацію. Він призначив на важливі посади низку жінок, серед них і міністр економіки Віра Кобалія. Але критики кажуть, що такі призначення лише гра на публіку. Кобалія, красива чорнявка з блакитними очима, отримала міністерський портфель у 28-літньому віці, а до того переважно працювала у пекарні свого батька в Канаді.
Майже десятиліття після революції «троянд» статус грузинської жінки мало змінився, каже відомий грузинський кінокритик Тео Хатіашвілі.
«Більшість грузинів далі бачать жінок як ляльок, які мають радувати око і створювати затишок вдома. Все поза тим, що жінка може займатися інтелектуальною роботою, бути професіоналом – це вважається не так важливо», – говорить відомий кінокритик, яка долучилася до публічних протестів проти програми «Жіноча логіка»
Телеканал «Імеді» відмовився знімати програму, заявивши, що в ефірі ставлення до жінок і чоловіків однакове.
«Жіночу логіку» знімають на основі подібного телевізійного шоу в Нідерландах. Аналоги програми існують в інших державах, включно з Україною, де її з весни минулого року транслював канал ICTV.
Цей телевізійний формат в Києві вирішили не продовжувати, щоправда не через протести, а через низький рейтинг.
Матеріал підготували: Daisy Sindelar і Мар’яна Драч