Доступність посилання

ТОП новини

До «загальної мобілізації народу Криму» закликає із Москви Мєшков


Сімферополь – Кримські сепаратисти наполягають на тому, що Конституція Республіки Крим, ухвалена 20 років тому Верховною Радою Кримської АРСР як Основний закон самостійної держави, і досі чинна. Активісти Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» вимагають відновити її дію, скасувавши нинішню Конституцію АРК в редакції 1998 року, а колишній кримський президент Юрій Мєшков із Москви закликав до «загальної і повної мобілізації народу Криму».

Три десятки активістів Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» 6 травня, в 20-ту річницю ухвалення Конституції Республіки Крим, пікетували Верховну Раду автономії. В неділю в будівлі кримського парламенту ні депутатів, ні чиновників не було, та і мас-медіа акцію майже не помітили. Однак, ювілей першої кримської конституції, що визначала Крим самостійною державою з конфедеративними зв’язками з Україною, скандалом присмачила заява першого та останнього президента Криму Юрія Мєшкова, який після скасування українським парламентом цієї конституції та інституту президентства у 1995 році, емігрував до Росії.

У своєму зверненні до кримчан з нагоди «конституційного ювілею» Мєшков не лише закликав їх «домагатися відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року» і «здійснити спробу мирного розв’язання відновлення Республіки Крим», але й нагадав, що «у Росії відторгнули частину її неподільної території, що позбавляє Росію повноцінного державного суверенітету». Юрій Мєшков зауважив, що пора «оголошувати загальну і повну мобілізацію народу Криму для відновлення протоптаних свобод, честі і гідності!»

Тим часом координатор Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Валерій Подьячий заявив, що єдиною на сьогодні легітимною Конституцією Криму є її варіант від 6 травня 1992 року. Він пояснює це тим, що будь-яка конституція може і повинна не лише ухвалюватися, але й скасовуватися лише вищим представницьким органом влади того територіального утворення, в якому передбачена її дія.
Стосовно Конституції Республіки Крим, процедура її скасування досі не дотримана і не доведена до кінця
Валерій Подьячий

«Стосовно Конституції Республіки Крим такого правового акту збоку Верховної Ради Криму ніколи не було. Тобто, процедура її скасування досі не дотримана і не доведена до кінця», – зазначив Валерій Подьячий.

В Юридичному управлінні Верховної Ради автономної республіки від коментарів заяв представників Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» відмовилися, але повідомили, що вони жодних правових підстав під собою не мають: нині в автономії діє Конституція АРК в редакції 1998 року, яка узгоджується з нормами чинної Конституції України.

Спроба відволікти від порушень росіянами угоди щодо флоту?

Радник голови кримського парламенту, політолог Олександр Форманчук теж вважає, що нинішні вимоги про відновлення старої кримської конституції – «безпідставні і нереалістичні». За його словами, свого часу Конституція Криму від 6 травня 92 року відіграла певну роль у становленні Криму як автономії, стала поштовхом до пошуку компромісів і дозволила отримати суттєві преференції від Києва. Тепер же її використовують маргінальні політичні сили, щоб просто про себе нагадати.
Це звичайний піар сектантських угруповань, що залишилися у проросійському русі, що вже збанкрутував
Олександр Форманчук

«Це звичайний піар тих сектантських угруповань, що залишилися у проросійському русі, що вже збанкрутував. Сьогоднішні спроби реанімувати документи 20-літньої давнини, всі ці заяви щодо «конституції 6 травня» – це просто політичні спекуляції, не більше того», – наголосив Олександр Форманчук. Політолог радить просто ігнорувати такі заяви.

Разом з тим, голова організації «Кримська правиця» Олег Фомушкін сприймає слова представників Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» набагато серйозніше. На його думку, останнім часом спостерігається вкидання в суспільно-політичне життя півострова низки конфліктних тем, які можуть дестабілізувати етнополітичну ситуацію в регіоні. З іншого боку, ці теми мали б відволікти увагу української влади і суспільства від питань про порушення росіянами угод щодо перебування російського флоту на території Криму. Це, насамперед, стосується інвентаризації нерухомості і земель, протизаконної суборенди об’єктів і територій, використання зайвих причалів, відмови у поверненні маяків тощо.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

Дивитись коментарі (6)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG