Доступність посилання

ТОП новини

У світі святкують День перемоги над нацизмом у Другій світовій


У вівторок у світі святкували перемогу над нацистською Німеччиною в Другій світовій війні або вшановували пам’ять жертв цієї війни. Більшість країн світу роблять це 8 травня.

Цього неювілейного року великих заходів не було. Повідомляють, зокрема, про участь в урочистій церемонії у Франції обох головних суперників у недавніх президентських виборах: і чинний президент Ніколя Саркозі, який програв вибори, і майбутній голова держави Франсуа Олланд, який перебере посаду через тиждень, поклали вінки біля Вічного вогню на Могилі Невідомого солдата під Тріумфальною аркою в Парижі і разом вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.

Саме 8 травня 1945 року по 11-й годині вечора набував чинності акт про повну і безумовну капітуляцію Німеччини, підписаний у Реймсі у Франції напередодні, в ніч на 7 травня, тому у світі святкують перемогу саме цього дня.

Але в Москві були невдоволені, що з радянського боку капітуляцію підписав представник, який не мав формальних повноважень. Тому на наполягання СРСР пізно ввечері 8 травня 1945 року за центральноєвропейським часом під Берліном було влаштовано ще одне підписання акту про капітуляцію з практично тим самим текстом. Цей документ датований 8 травня.

На цю хвилю, за однією з версій, через різницю в часі в Москві вже було за північ і настало 9 травня. За іншою версією, власне підписання другого акту про капітуляцію відбулося фактично вже по півночі на 9 травня й за місцевим часом, коли ця капітуляція вже була настала відповідно до першого акту.

Відтак у колишньому СРСР і тодішніх соціалістичних країнах, а тепер за радянським зразком в Україні, Росії й низці інших післярадянських держав День Перемоги в так званій «Великій вітчизняній війні», як називають участь СРСР у Другій світовій, відзначають 9 травня.

Зокрема, в столиці Росії Москві в середу відбудеться бучний військовий парад, для репетицій якого попередніми днями вже кілька разів перекривали значні частини міста.

Генеральна асамблея ООН своєю резолюцією від 22 листопада 2004 року проголосила обидва дні, 8 і 9 травня, днями пам’яті і примирення як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни.

У європейських країнах 9 травня святкують День Європи як символічний день створення Європейського Союзу. В Україні, яка заявляє про прагнення інтеграції з ЄС, відзначення Дня Європи переносять на третю суботу травня.
XS
SM
MD
LG