Доступність посилання

ТОП новини

Із Харківщини вивозять третю партію меланжу


У селищі Шевченковому Харківської області сьогодні завершили завантаження третьої партії токсичного компоненту рідкого ракетного палива «меланж» для вивезення на переробку за проектом, який підтримує Організація з безпеки і співпраці в Європі, повідомила прес-служба ОБСЄ.

Потяг із 14 цистерн із 715 тонами меланжу вирушив сьогодні з військового сховища в Шевченковому до спеціалізованого хімічного підприємства в Росії, де його перероблять на безпечні речовини.

Таким чином, напередодні початку Євро-2012 із Харківської області вивезено вже 2 тисячі тон небезпечної речовини, мовиться в повідомленні.

Цей крок став пріоритетом для ОБСЄ, бо ємності сховища в Шевченковому були в небезпечно поганому стані. Загалом Організація сподівається організувати вивезення всіх запасів меланжу з України до кінця цього року, заявив генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзаннієр.

Меланж із Харківщини вивозиться за межі України трьома партіями. Наприкінці березня вже відправили перші 770 тон, 5 травня – ще 515 тон. Для проведення всього комплексу заходів щодо утилізації меланжу в Харківській області країни-донори надали понад 2,2 мільйона євро, повідомляла днями прес-служба Харківської обласної державної адміністрації.

Із загалом понад 16 тисяч тон меланжу, які залишалися в Україні з радянських часів, вивезено вже майже 9 тисяч тон із п’яти військових складів: у Калинівці Вінницької області, Ценжева в Івано-Франківській, Радехова у Львівській, Білої Церкви в Київській і Шевченкового в Харківській областях. Решту меланжу з Шевченкового, а також його запаси в останньому сховищі в Любашівці Одеської області, мають вивезти до кінця року.

Цю суміш переробляють хімічні підприємства у Дзержинську і Бійську в Росії на продукти цивільного використання, зокрема, азотні добрива. Усі кроки проекту, від завантаження до транспортування і власне переробки, відбуваються під наглядом ОБСЄ.

Вивезення меланжу проводиться відповідно до підписаного у березні 2008 року Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Організацією з безпеки і співпраці в Європі щодо проекту ОБСЄ – Україна з утилізації запасів меланжу.

Цей проект вивезення меланжу з України, який втілює секретаріат ОБСЄ, – досі найбільший проект цієї Організації, фінансований донорами. Фінансову підтримку для нього надали Данія, Іспанія, Німеччина, Норвегія, Польща, США, Угорщина, Фінляндія, Чехія і Швеція.

Меланж – це багатокомпонентна суміш на базі азотної кислоти, що використовувалася як окислювач ракетного палива у військових ракетах малої і середньої досяжності старих конструкцій, які використовував колишній СРСР і його союзники. Нині застосовують тверде паливо, а запаси рідкого потребують утилізації.
XS
SM
MD
LG