Доступність посилання

ТОП новини

Чи вбережуть українських дітей від алкоголю і тютюну?


Київ – Сьогодні кожен другий український учень знайомий з пивом та цигарками. Водночас, близько половини дитячих злочинів – наслідок алкогольного сп’яніння. Президент вирішив подбати про здоров’я та безпеку українських дітей, ініціювавши план спільних дій МВС, податкової та Держспоживінспекції, які мають виявляти та карати тих, хто постачає алко-тютюнові вироби неповнолітнім. Радіо Свобода поцікавилося, чи здатна така інновація перекрити всі шляхи доступу до алкоголю та тютюну українським дітям.

Придбати алкоголь чи сигарети українському школяреві нині легко. За словами десятикласниці однієї з київських шкіл Насті Петренко, більшість магазинів, за винятком торгових мереж, без проблем задовольняють алко-тютюнові потреби чималої кількості підлітків.

«Тільки 10 відсотків старшокласників не палять і не вживають алкоголь. Так як ти високого зросту, підходиш до кіоску, вдаючи дорослого, і кажеш: «Мені – те і те». І вони навіть не питають. А якщо і питають паспорт, можеш сказати, що ти його забув: «Ви що, не бачите, що мені вже є 18 років?» – і вони спокійно продають. Завжди», – зазначає школярка.

Самі ж продавці пояснюють, що паспорт у покупців не вимагають, адже здатні визначити їхній вік без документа. Водночас, зауважують, що міліція регулярно проводить рейди.

«Підсилали хлопця – здорового такого, товстого, а йому ще немає 18 років. Добре, що не продали», – розповіла Радіо Свобода продавець з Хрещатика Лариса, зазначивши, що за продаж тютюну неповнолітнім їй загрожував би лише штраф, адже ліцензії на торгівлю вона не має.

Вся справа у пиві

За словами дитячого омбудсмена Юрія Павленка, результативність нещодавньої ініціативи Президента щодо спільної боротьби МВС, податкової та Держспоживінспекції проти алко-тютюнових реелторів є наразі високою, адже до боротьби залучено також громадськість і асоціацію підприємців.
Розглядається проект змін до законодавства, який би підвищив штраф за продаж дитині алкоголю й тютюну. Один із варіантів – у десять разів
Юрій Павленко

«Тільки за квітень кількість штрафів, позбавлення ліцензій і виявлених фактів зросла втричі. Розглядається проект змін до законодавства, який би підвищив штраф за продаж дитині алкоголю й тютюну. Один із варіантів – у десять разів. І однозначно разом зі штрафом обов’язкове позбавлення ліцензії з неможливістю цю ліцензію отримати на продаж алкоголю й тютюну в найближчі 3 роки», – наголошує дитячий омбудсмен.

За офіційними даними, лише у січні-квітні нинішнього року через порушення законодавства щодо продажу спирту, алкогольних напоїв та тютюну неповнолітнім було анульовано близько 450 ліцензій.

Та, за словами Костянтина Красовського, завідувача відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я, попри боротьбу з торговцями тютюном та алкоголем, діти, які вживатимуть алкоголь та тютюн все одно залишатимуться. Насамперед через доступність пива та легких алкогольних напоїв, зазначає експерт.
Якщо пиво визнати законодавчо алкоголем, то не можна буде торгувати пивом у магазинах, площею менше ніж 20 квадратних метрів
Костянтин Красовський

«Якщо пиво визнати законодавчо алкоголем, як в Європі, то автоматично не можна буде торгувати пивом у магазинах, площею менше ніж 20 квадратних метрів. Підвищення податків. Наприклад, у Німеччині податок на один грам спирту в алкопопсах суттєво вищий, ніж у горілки. Тобто, щоб зробити їх економічно недоступнішими», – зазначає експерт.

Водночас, як зауважує Костянтин Красовський, рівень алкоголізму та тютюнопаління серед дітей останнім часом зменшився. Зокрема, через економічну кризу, яка не дозволяє батькам виділяти дітям надто багато кишенькових коштів.

Запис випуску «Європа на зв’язку»:
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:11:29 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG