Доступність посилання

ТОП новини

Успіхи українсько-словацької мафії


Контрабандний тунель (фото надані СБУ)
Прага – Минулої п’ятниці у Словаччині на кордоні з Україною виявили тунель, який не лише з’єднував дві країни, але й успішно поєднав ініціативу і зусилля мафії обох держав. Як свідчать перші розслідування, щонайменше рік українські та словацькі контрабандисти безкарно перевозили не лише тютюнові та горілчані вироби, а й, ймовірно, і людей. Значні суми грошей, оминаючи державну казну, осідали в кишенях порушників закону. Фахівці у Братиславі й Празі шоковані «тунельною співпрацею» мафії й вимагають покарати винних.

Контрабандисти двох країн – Словаччини та України – творили беззаконня. Рік, а може й довше, вони повністю ігнорували найсучасніші охоронні технології, цілодобове телеспостереження, суворий візовий контроль, все, чим нині оснащена Шенгенська прикордонна зона.

На думку чеських і словацьких геологів, тунель на глибині 6 метрів і довжиною 700 метрів, із яких більша частина на словацькому боці, викопали за місяць з допомогою гірничої техніки. Земля в цьому районі доволі м’яка, з місця робіт її вивезли близько 700 кубічних метрів, однак ніхто нічого не помітив. Люди на словацькому боці, всього за 220 метрів від кордону між селами Вишнє і Нижнє Німецьке, побоюються щось говорити.
(фото надані СБУ)
(фото надані СБУ)

Тунель – міжнародна кримінальна проблема

Із чеських і словацьких ЗМІ відомо тільки те, що словацький вихід із тунелю був на приватній ділянці землі, огородженій невисоким парканом. Чеський аналітик Любош Палата переконаний, що маємо справу з високими «фахівцями» від мафії.

«Ті, хто цей тунель досліджував, підтвердили, що його будували фахівці, – каже він. – А вся ця акція є ймовірно роботою людей на дуже високих посадах із українсько-словацької мафії. Вони заробляють на контрабанді цигарок, алкоголю, можливо, і людей. Тобто це дуже серйозна кримінальна проблема».

У Міністерстві фінансів Словацької Республіки Радіо Свобода не змогло отримати відповідь, кому саме належить приватна ділянка землі. Відомо лише, що проти двох осіб – громадян Словаччини, вже розпочате слідство.
«Зараз розпочате слідство у справі двох злочинців на основі закону, який передбачає покарання за вивезення, ввезення, продаж чи переховування товару без товарних знаків. Це не працівники митниці, мова йде про водія й ще одну особу, яка в той час перебувала на цій ділянці», – повідомила речник словацького Міністерства фінансів Мірослава Слеменска.

За інформацією словацької сторони, словацькі й українські слідчі органи працюють спільно, однак деталі співпраці не розголошуються. Словаки допускають, що тунель міг працювати рік, а то й довше.
Під час затримання словацькі митники виявили 2 мільйони 620 тисяч блоків цигарок різних іноземних марок
Мірослава Слеменска

«Мабуть, що стосується часу роботи тунелю, слід виходити від дати початку зведення будинку поблизу українського кордону. Це десь рік-два, точніше зараз зарано говорити. Під час затримання словацькі митники виявили 2 мільйони 620 тисяч блоків цигарок різних іноземних марок. Слідчі припускають, що тунелем користувались 2-3 рази на тиждень, тобто податкові втрати за рік становлять до 50 мільйонів євро», – зазначає Мірослава Слеменска.

Чи вдасться піймати «верхівку» мафії?

Добре технічно оснащений вагончик за принципом ткацького «човника», як допускають слідчі, міг перевозити через тунель не тільки цигарки, а й служити для незаконного перетину «нелегалами» державного кордону.

На думку празького аналітика Любоша Палати, дістатись на вершину структури мафії після малоефективних дій словацької поліції буде тяжко.
Гадаю, що імена верхівки мафії, яка на цьому заробляла, ми навряд чи дізнаємось
Любоша Палати

«Зважаючи на те, що акція словацької поліції стосовно арешту людей була неуспішною, адже арештували водія й людину, яка, мабуть, цей тунель обслуговувала чи сторожила, гадаю, що імена верхівки мафії, яка на цьому заробляла, ми навряд чи дізнаємось», – зауважує аналітик.

Українсько-словацький тунель, як зразок надзвичайно винахідливої співпраці міжнародної мафії, насторожив не тільки Чехію та Словаччину, а й увесь Європейський Союз.

Слідством зі словацького боку займається Міністерство внутрішніх справ і Міністерство фінансів, якому підпорядкована митна служба.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG