Доступність посилання

ТОП новини

Литовський газовий прецедент і переговори України з Росією


Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко та голова правління «Газпрому» Олексій Міллер (зліва на право)
Київ – Рішення Стокгольмського арбітражу, який відхилив вимоги російського «Газпрому» до Литви щодо відшкодування збитків, зіграє на руку Києва у під час газових переговорів з Москвою. Так вважають представники української влади. На думку ж декого з експертів, незважаючи на рішення суду, російська сторона не змінить газової політики стосовно України.

Рішення про поділ активів компанії «Lietuvos dujos» на три складові – транспортування газу, газорозподіл та продаж палива – уряд Литви ухвалив торік. Вільнюс зробив це на виконання норм Третього енергетичного пакету ЄС.

Проти цього неодноразово виступав «Газпром», якому належить більше 37% компанії. У результаті російський монополіст звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом проти литовського уряду. Втім суд відхилив вимоги «Газпрому» про відшкодування збитків, а також дозволив литовському уряду поділити активи газової компанії.

Таке рішення Стокгольмського арбітражу створює відповідний прецедент і посилює позицію України у газових переговорах із Росією, впевнений народний депутат від Партії регіонів Анатолій Кінах.

Рішення Стокгольмського арбітражу додасть додаткових аргументів Україні, як у переговорному процесі, так і подальшому виконанню зобов’язань, як члена Європейського енергетичного співтовариства
Анатолій Кінах
«Рішення Стокгольмського арбітражу додасть додаткових аргументів Україні, як у переговорному процесі, так і подальшому виконанню зобов’язань, як члена Європейського енергетичного співтовариства. Я впевнений, що Російська Федерація врахує це рішення, щоб формувати умови постачання, в яких мають бути мінімізовані ризики з точки зору порушення Європейської енергетичної хартії», – переконує колишній прем’єр-міністр України.

Газовий баланс можливий через суд

Специфіка українсько-російських газових відносин дуже відрізняється від специфіки російсько-литовських, наголошує експерт з енергетичних питань Володимир Омельченко. Зважаючи на це, він сумнівається, що рішення Стокгольмського арбітражу, ухвалене на користь Литви, якимось чином вплине на українсько-російський переговорний процес.

Українській владі не варто розраховувати, що вона може збалансувати інтереси з російською стороною в енергетичній сфері без звернення до Стокгольмського арбітражу
Володимир Омельченко
«Вона (Росія) буде жорстко продовжувати свою лінію, яка полягає у втягуванні України до Митного союзу, в зону свого політичного впливу з поступовим отриманням контролю над газотранспортною системою і взагалі енергетичним ринком України, – вважає Володимир Омельченко. – Українській владі не варто розраховувати, що вона може збалансувати інтереси з російською стороною в енергетичній сфері без звернення до Стокгольмського арбітражу».

На початку вересня минулого року Президент Віктор Янукович заявляв, що Україна фактично оформила матеріали для подачі у міжнародний арбітраж для вирішення з Росією питання умов постачання газу. Але вже наприкінці жовтня міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко повідомляв, що Київ більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією і буде змінювати їх тільки шляхом переговорів.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG