Доступність посилання

ТОП новини

Чи відмовить українській мові Верховна Рада Криму?


В автономії розглянуть питання реалізації мовного закону
Сімферополь – Верховна Рада Криму збереться сьогодні на позачергову сесію. Одне з вірогідних питань порядку денного – заходи з реалізації підписаного Президентом мовного закону. Раніше кримський прем’єр Анатолій Могильов заявив, що в автономній республіці офіційний статус регіональних мов можуть отримати російська і кримськотатарська. Натомість представники української меншини у Криму закликають визнати регіональною і українську мову, оскільки, на їхню думку, її державний статус в Криму влада ігнорує.

Позачергову сесію Верховної Ради Криму скликав її спікер Володимир Константинов. Представник парламентської прес-служби Рита Бєлкіна каже, що на розгляд депутатів винесено лише два питання.

«До порядку денного позачергової сесії внесено питання про першочергові заходи з реалізації у Криму закону України про засади державної мовної політики і питання про внесення змін до постанови кримського парламенту про бюджет Автономної Республіки Крим на 2012 рік», – повідомила Рита Бєлкіна.

Розпорядження кримського спікера про скликання позачергової сесії на офіційному веб-сайті Верховної Ради АРК на час написання цього матеріалу було опубліковане лише російською мовою. Проекти рішень парламенту з цих питань попри, вимоги чинного законодавства, 14 серпня державною мовою так і не були оприлюднені. Але, за даними парламентських джерел, депутатська більшість має намір оголосити російську і кримськотатарську мови регіональними і виділити для їхнього розвитку певні кошти.

Виділення грошей для розвитку української мови, за тими ж неофіційними даними, не планується. Навіть попри те, що за кілька днів до сесії дев’ять громадських організацій Криму звернулися до голів Верховної Ради і Ради міністрів АРК Володимира Константинова та Анатолія Могильова із закликом оголосити в автономії українську мову «нарівні з російською і кримськотатарською регіональною». Як повідомив голова громадської організації «Український дім» Андрій Щекун, у зверненні також – прохання «передбачити у республіканському бюджеті АРК кошти на розвиток поруч з іншими регіональними мовами Криму української мови, української культури та української освіти».

Кримським українцям залишається скаржитися Європі?

Голова «Українського дому» Андрій Щекун зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода, що, Крим має особливий конституційний статус автономії, а також це – адміністративна одиниця, де етнічні українці перебувають у меншості і мають підпадати під статус «меншини в меншині» та під захист чинного українського і міжнародного законодавства про права національних меншин.

Андрій Щекун нагадав, що етнічні українці в Криму складають понад 24% усього населення автономної республіки, а громадяни, які визнали українську мову рідною, – понад 10%.

Сьогодні владою Криму не виконується законодавство України щодо державної мови загалом і щодо забезпечення українського населення автономії українськими школами, садочками, закладами культури
Андрій Щекун
«Сьогодні владою Криму не виконується законодавство України щодо державної мови загалом і щодо забезпечення українського населення автономії українськими школами, садочками, закладами культури. Тому ми закликаємо визнати українську мову регіональною в Криму і наполягаємо на фінансування всіх програм з розвитку української мови, культури та освіти пропорційно частки українського населення – на рівні 24 відсотків», – наголосив Андрій Щекун.

Голова кримської громадської організації «Український дім» також повідомив, що представники української меншини збираються шукати захисту своїх прав не в Києві, а в міжнародних, зокрема, європейських структурах.

Раніше цього тижня статус регіональної в Одесі рішенням міськради отримала російська мова.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG