Доступність посилання

ТОП новини

У Кривому Розі виявили «хімічну бомбу»?


Володимир Гончаренко
Дніпропетровськ – У Кривому Розі природоохоронна прокуратура розслідує справу щодо виявлення десятків тонн металобрухту – так званої «хімічної бомби», про яку раніше заявляв убитий активіст-еколог Володимир Гончаренко. Де цей метал складований, правоохоронці вже виявили, однак дані про те, чи є він хімічно і радіактивно забрудненим, обіцяють оприлюднити тільки після тривалих експертиз. Незалежні екологи попереджають: метал, заражений дуже токсичною речовиною, небезпечний для життя і зберігається в неналежних умовах. Власники цього металобрухту запевняють, що ніякої загрози немає.

Застарілі промислові теплообмінники вагою в майже 200 тонн з Івано-Франківської області до Кривого Рогу привезли 6 років тому на переплавку. До цього металеве обладнання використовували на небезпечному хімічному виробництві, відтак на Дніпропетровщину потрапило зашлаковане відходами. У них нині покійний активіст-еколог Володимир Гончаренко виявив гексахлорбензол – дуже небезпечну отруйну речовину. Підрахував: у металобрухті – до 90 тонн отруйного шламу.

«Гексахлорбензол в Кривому Розі на дорогах валяється»

Наразі колеги природоохоронця, які продовжують його справу, б’ють на сполох: парами гексахлорбензолу, зазначають, уже отруїлися кілька людей. Тонни забрудненого металу несуть загрозу здоров’ю тисяч жителів Кривого Рогу, якщо потраплять на переплавку, як заплановано власниками, каже активістка громадського руху «За право громадян на екологічну безпеку» Наталя Кожина.

Ці теплообмінники у нас в Кривому Розі переїжджали з місця на місце. Останній раз вони їх просто везли через усе місто. І це в спеку. Це все осипалось. По суті, цей гексахлорбензол уже в Кривому Розі на дорогах валяється
Наталя Кожина
«Вони ніяк не повинні потрапити на металургійні підприємства. Вперше вони виявились на колишній «Криворіжсталі» і саме там сталась ситуація, коли при спробі розрізання потруїлись люди. Шестеро осіб. Упродовж кількох років ці теплообмінники у нас в Кривому Розі переїжджали з місця на місце. Останній раз вони їх просто везли через усе місто. І це в спеку. Це все осипалось. По суті, цей гексахлорбензол уже в Кривому Розі на дорогах валяється», – розказала Радіо Свобода Наталя Кожина.

«У повітрі отрути немає»

Підприємство-власник інформацію про забрудненість свого металобрухту і отруєння людей категорично відкидає. Представник підприємства Ігор Богуш посилається на дані санстанції і показує результати експертизи повітря над майданчиком, де зберігається метал.

Є довідка, в якій сказано, що в теплообмінниках гексахлорбензолу немає
Ігор Богуш
«Дослідження повітряної зони показали відсутність гексахлорбензолу. Радіоактивного забруднення не було – в безпосередній близькості від теплообмінників радіаційний фон був навіть нижчий природного фону міста Кривого Рогу. Це зафіксовано в липні 2012 року. Теплообмінники доставлялися з Калуша в Кривий Ріг по залізниці, а всім відомо, що у залізниці є жорсткі і конкретні вимоги, що стосуються перевезень, особливо небезпечних вантажів. Є довідка, в якій сказано, що в теплообмінниках гексахлорбензолу немає», – заявив представник підприємства.

«Хімічну бомбу» – в мартенівську піч?

Незалежні експерти-екологи дані офіційної експертизи ставлять під сумнів. Консультант комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, професор Григорій Шматков пояснює: експертиза повітря біля металобрухту не показова, адже отрута дає про себе знати при нагріванні.

Парів там і не буде, він в кристалах, але якщо почати різати, то з’являться пари і вони надзвичайно токсичні: це враження печінки, нервової системи, язви на шкірі
Григорій Шматков
«Парів там і не буде, він у кристалах, але якщо почати різати, то з’являться пари і вони надзвичайно токсичні: це враження печінки, нервової системи, з'являються виразки на шкірі. Гексахлорбензол – один із найсильніших пестицидів і найсильніших отрут, використовується для протравлювання насіння. Уявіть: допустима концентрація – 9 десятитисячних мільйона грама на літр. Це страшніше, ніж діоксин. Якщо утилізувати його як звичайний металобрухт, це буде просто «хімічна бомба». Його слід утилізувати спеціальними методами, а не розплавляти в мартенах, як збирались», – заявив професор Шматков.

Крапку у справі так званої «хімічної бомби» в Кривому Розі мають поставити правоохоронці. Криворізька природоохоронна прокуратура вже більше місяця проводить перевірку, повідомила Радіо Свобода речник обласної прокуратури Олександра Сараєва. В офіційних даних йдеться про ймовірні 75 тонн отруйних речовин.

Для того, щоб усе остаточно перевірити, потрібен час. Санстанція, екологічні органи здійснюють перевірку
Олександр Сараєв
«Експертизи тривалі, довгострокові, їх там призначено багато. Для того, щоб усе остаточно перевірити, потрібен час. Санстанція, екологічні органи здійснюють перевірку», – зазначила Радіо Свобода представник прокуратури.

Тим часом слідство у справі про вбивство невідомими еколога Володимира Гончаренка, який заявив про заражений метал у Кривому Розі за кілька днів до смерті, досі не завершене. Основна версія міліції – побутова. Колеги ж еколога пов’язують вбивство із його громадською роботою.

1 серпня 2012 року дніпропетровський еколог Володимир Гончаренко був побитий невідомими на заміській трасі, 3 серпня він помер у лікарні.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG