Доступність посилання

ТОП новини

Державний прапор винайшли на Заході, переосмислили на Сході


Київ – 23 серпня в Україні увосьме відзначають День державного прапора. З цього приводу в багатьох містах відбудеться урочисте підняття синьо-жовтого стягу. Історики зазначають, що вперше українці виступили під цим прапором в середині ХІХ століття, а державним прапором України синьо-жовтий став у вересні 1991-го.

Історики відстежують появу синьо-жовтого прапора із середини ХІХ століття. Під час революційних подій «весни народів» під цим прапором виступили українці в Австрійській імперії.

Кожна нація зі складу тієї держави тоді визначилася і відкрито заявила про свою окремішність. І це проявлялося також і у національній символіці
Олександр Кучерук
«Кожна нація зі складу тієї держави тоді визначилася і відкрито заявила про свою окремішність. І це проявлялося також і у національній символіці», – каже історик Олександр Кучерук.

Згодом синьо-жовту символіку стали використовувати й на Наддніпрянській Україні, яка входила до складу іншої імперії – Російської. Тут масове використання синьо-жовтих прапорів почалося в 1917 році, після повалення царату.

Як національний прапор став державним

Голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило зазначає, що Східна і Західна Україна вкладали свій зміст у поєднання синього і жовтого кольорів.

Блакитне – це небо, а жовте – це хлібна нива
Андрій Гречило
«Тодішні галицькі українці чи русини, як їх тоді писали, взяли за основу символіку періоду Галицько-Волинської держави. Золотий лев, який спинається на скелю у синьому полі, використовувався як національний герб, а кольори з цього герба використовували на прапорі. На Наддніпрянщині ці кольори набули асоціативного сприйняття: блакитне – це небо, а жовте – це хлібна нива», – каже експерт.

За словами Андрія Гречила, в роки Перебудови були спроби поєднати радянську та українську національну символіку, проте проекти червоно-синьо-жовтих стягів нікому не сподобалися. Тож у вересні 1991-го президія Верховної Ради ухвалила рішення про використання синьо-жовтого прапора в протокольних заходах, а офіційно державним прапором України він став у січні 1992 року.

Комуністи ще намагалися якось відстоювати попередні символи
Євген Головаха
За словами соціолога Євгена Головахи, попри те, що за радянських часів синьо-жовта символіка була під забороною, українці сприйняли її схвально. За його словами, «комуністи ще намагалися якось відстоювати попередні символи, але, коли змінювали символіку, Комуністична партія була взагалі заборонена».

Комуністи досі вороже ставляться до української символіки. На думку політологів, таким чином комуністи заграють з частиною електорату, яка вороже ставиться до самого існування української держави, а через це не сприймає й українські символи. Утім, для абсолютної більшості українських громадян синьо-жовта символіка є своєю.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG