Доступність посилання

ТОП новини

Як в Угорщині погашають борги перед бюджетниками


Угорщина – В Угорщині досить рідко виникають ситуації, коли держава в якийсь спосіб боргує зарплату працівникам бюджетної сфери. Найпоширенішою формою боргу є затримка різноманітних доплат, наприклад, вчителям наприкінці календарного року чи надурочних медикам і пожежникам. Буває, що працівники не можуть вчасно отримати розрахунок при скороченні штату або внаслідок банкрутства державної компанії.

Угорським педагогам востаннє підвищували зарплату 9 років тому. У середньому тутешні освітяни з солідним професійним стажем отримують близько 214 тисяч форинтів, це в перерахунку трохи менше, ніж тисяча американських доларів. Початківці – значно менше. Для порівняння: середня зарплата в країні становить 93 тисячі форинтів (близько 400 доларів).

Профспілки констатують, що з початком економічної кризи у 2008 році угорським вчителям суттєво збільшили норму навчальних годин. А на роботу залюбки беруть фахівців, які можуть працювати на тимчасовій основі, скажімо, до кінця поточного навчального року. У цьому випадку адміністрація економить на відпускних і менше сплачує податків за такого працівника.

На місцях подекуди затягують із виплатами бюджетникам

Крім зарплат, угорські вчителі щомісяця мають отримувати так звані харчові купони і раз на рік їм видають курортні чеки. Проте на практиці не всі шкільні бухгалтерії розщедрюються на ці додаткові виплати для своїх працівників, і нерідко цілі педагогічні колективи скаржаться на часті затримки. Трапляється, що на робочому місці також невчасно нараховують грошову допомогу матерям після народження дитини після закінчення декретних відпусток.

Експерт Жужа Дьєрдь-Горват, яка вивчала факти фінансового зловживання, зазначає: «Досі 340 тисяч бюджетників висловили претензії такого роду. У комерційній сфері чітких термінів компенсації доплат не визначено. Але якщо така компанія не погасить заборгованості, то з нею можуть розірвати угоду щодо державних закупівель або не допустити до участі в тендерах Євросоюзу».

Бюджетні організації, зокрема адміністрації шкіл, нерідко кивають на муніципальні відділи освіти. Останні апелюють до профільного міністерства. Відтак бюджетникам пропонують пройти доволі складну бюрократичну процедуру, щоб отримати (у кращому випадку через 4-5 місяців) доплати, які автоматично повинні виплачувати працівникові за законом.

«Така людина має потребу в грошах вже зараз, – наголошує Ґалло Іштванней, голова профспілки педагогів Угорщини. – Якщо у когось зарплата ледве перевищує мінімальну і йому треба прогодувати сім’ю, то недоотримана різниця буде дуже відчутна».

Водночас у Міністерстві економіки Угорщини запевняють, що відомство погасить борги перед бюджетниками. Складніше буде угорській державі розрахуватися з багатотисячним колективом збанкрутілої в лютому цього року державної авіакомпанії «Малев». Наприкінці літа цей борг становив вже понад 7 мільярдів форинтів, приблизно 33 мільйони доларів. За оцінками незалежних профспілок Угорщини, крах цієї компанії відчутно позначився на доходах 25-30 тисяч осіб.

Про те, хто, де й чому заборгував заробітну плату та як із цим боротися, слухайте у програмі «Ми Разом» 6 вересня о 21:33 на Радіо Ера ФМ.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG