Доступність посилання

ТОП новини

У Рівному членів комісій реєстрували «пачками»


Фальшива листівка з використанням брендів «Відсічі» та «Чесно»
Фальшива листівка з використанням брендів «Відсічі» та «Чесно»
Рівне – Безпрецедентна кількість підроблених листівок, бійки на підступах до окружкомів, привселюдні спроби психологічного тиску на кандидатів, використання в агітації дітей, незамасковані факти підкупу виборців – так оцінюють виборчу кампанії на Рівненщині представники громадянської мережі «Опора». Координатори цієї мережі на Рівненщині оприлюднили найяскравіші випадки порушень. Про подібні факти також повідомляють інші громадські організації.

Маленькі оркестранти виступали в кепках з іменем кандидата
Маленькі оркестранти виступали в кепках з іменем кандидата
Юні оркестранти у кепках з іменем кандидата-мажоритарника грають на святі в окрузі, де він балотується, їхні ровесники з прапорами Партії регіонів марширують вулицями Здолбунова, отці Московського патріархату під час служби дякують кандидатові від влади й висловлюють сподівання на його перемогу – такі порушення включили до свого звіту представники мережі «Опора».

Кандидатові від блоку «За Батьківщину» Валентинові Королюку під час міського свята у Здолбунові невідомі вручили гарбуза – з натяком на небажаність його балотування. Згодом незнайомці розпилили шкідливу речовину у наметі об’єднаної опозиції, від чого постраждала агітаторка. Опозиціонер заявив, що це провокації провладного конкурента. За кілька днів до Дубенської райдержадміністрації надійшли триста запитів від районного керівника «Молодого руху», які, стверджують чиновники, мали на меті паралізувати роботу цього органу. Такі дані наводить представник «Опори» Анатолій Бондарчук. Запитання стосувалися поголів’я овець у районі, кількості випускників-медалістів за час Незалежності, чисельності безпритульних тварин на території Дубенського району і підприємств, які надають перукарські послуги.

А основні порушення, на думку спостерігачів, вчинили під час формування окружкомів і дільничних комісій. В учасників виборчого процесу, яких рівняни не впізнають за назвами партій, виникли проблеми з кандидатурами на таку роботу.

Окружну комісію 152-го виборчого округу очолив представник від партії «Єдина родина», про яку місцевим мешканцям досі не було відомо. Микола Шустов, який до квітня працював в обласній адміністрації, розповідає – про допомогу його попросив член цієї партії, який мешкає у Києві. Усі формальності дотримані.

По кілька папок документів на різні партії

Термін подачі кандидатур для роботи у дільничних комісіях минув у ніч з 18 на 19 вересня. За словами координатора «Опори» Романа Мартина, близько пів на одинадцяту вечора на 152-153 округах одночасно почала з’являтися велика кількість людей, які приносили з собою по кілька папок документів на різні партії. Це може бути однією з технологій для приховування недосконалості заповнених документів, припускає спостерігач.

Документи кандидатів, що були подані вчасно, ретельно перевіряли: звіряли заяви, подання, копії паспортів. А в ніч на 19 вересня голова 152 окружної комісії Микола Шустов звіряв лише паспорт із дорученням.

Чотири людини подали кілька великих пакетів від більш, ніж тридцяти партій
Роман Мартин
Близько другої години ночі, що, як стверджують громадські активісти, не передбачено законодавством, комісія вирішила зареєструвати документи кандидата-мажоритарника Віталія Грицака. Після цього вона припинила реєстрацію. Коли ж після півночі окремі члени комісії наполягли на звірці документів, з’ясувалося, що імена людей, які їх принесли, не відповідають дорученням.

Копії паспортів, подані до одного з окружкомів Рівненщини. Такі «документи» є непоодинокими
Копії паспортів, подані до одного з окружкомів Рівненщини. Такі «документи» є непоодинокими
«У 153 окрузі це було взагалі тотальним явищем. Чотири людини подали кілька великих пакетів від більш, ніж тридцяти партій» – повідомляє Роман Мартин.

Ці пакети принесли особи, які представилися уповноваженими від Партії регіонів, Української аграрної та Української морської партій, а також партії Солідарність жінок України.

Коли згодом на окремих округах спостерігачам вдалося переглянути документацію, то здивування викликав навіть сам вигляд копій паспортів.

«Тут не видно ані прізвищ, ані імен, – зазначає Роман Мартин. – На деяких паспортах тільки одна фотографія чи ксерокопія зроблена так, щоб не було видно обличчя».

Спостерігачі припускають, що така ситуація з документами склалася не лише у цих округах. Ще у двох округах, куди звернулися представники «Опори», їм відмовили у доступі до документів.

Порушення є, відповідальних – немає

У понеділок рівненський суд скасував рішення двох окружних комісій у Рівному, мотивуючи це запізнілою реєстрацією членів виборчих комісій від кількох десятків партій, повідомив представник «Опори» Андрій Токарський. Суд визнав, що вони подані з порушенням, але не визначив відповідальності голови чи інших відповідальних осіб за ці порушення.

А у комісіях запевняють, що запізніла реєстрація є наслідком втручання у роботу представників ВО «Свобода». Як приклад, наводять бійку між «свободівцями» та невідомими чоловіками спортивної статури, яка відбулася на території окружної комісії №152. Представники ж ВО «Свободи» мотивують свої дії необхідністю зупинити процес незаконної реєстрації документів.

За місяць до виборів замість проектів і програм у поштових скриньках рівнян мало не щодня з’являються фальшивки. Листівки з «чорним піаром» розповсюджують не лише від імені кандидатів, а й від імені спостерігачів. В одній із них сфальсифіковано почерк міського голови Володимира Хомка, який нібито підписав угоду з Партією регіонів.

Громадський рух «Чесно» повідомив про фальшивий інформаційний бюлетень, підписаний громадськими ініціативами «Відсіч» та «Чесно». Бюлетень містить заклики не голосувати за провладних кандидатів у народні депутати – Сергія Костючка та Данила Корилкевича. Цього місяця «Відсіч» та «Чесно» у спільній заяві вже наголошували на численних випадках фальшивої інформації, наданої від їхнього імені. Раніше у Рівному з’явилися листівки нібито від об’єднаної опозиції.
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG