Доступність посилання

ТОП новини

Іспанський уряд скорочує видатки, але може не впоратися без допомоги


Протести у Мадриді
Протести у Мадриді
Лондон – На тлі масових протестів у Мадриді уряд Іспанії у четвер має оголосити бюджет на наступний рік та плани реформ, які передбачають подальше скорочення урядових витрат. Іспанські протести проти бюджетних скорочень у вівторок перетворилися на сутички. Десятки людей заарештовані, поліція використала гумові кулі.

Економіка Іспанії – четверта найбільша за обсягами у Євросоюзі, але кожен четвертий іспанець зараз без роботи. Рівень безробіття там навіть вищий за показник у Греції.

Урядові у Мадриді просто бракує грошей. Налякані фінансові ринки вимагають додаткових гарантій за позикові облігації іспанського уряду, тому Мадрид змушений платити ще більше своїм кредиторам.

Прем’єр-міністр Маріано Рахой не бачить іншого виходу як зменшувати видатки з бюджету, зокрема, позбавляючи іспанців права раннього виходу на пенсію тощо.

Болісні реформи

Мадрид натякає, що можливо не обійдеться і без прохання про зовнішню фінансову допомогу.

Якщо реформи належним чином структуровані, то вони приносять і короткотермінові позитивні наслідки
Лешек Бальцерович
Польський економіст-реформатор Лешек Бальцерович – один з тих, хто переконує політиків у тому, що зовнішні фінансові вливання не можуть вирішити проблему, коли уряди витрачають більше грошей, ніж мають. Окрім економії він закликає до структурних економічних реформ.

«Такі реформи, як підвищення пенсійного віку, чи усунення надмірного захисту робочих місць, скасування бар’єрів для конкуренції приносять систематичні довготермінові наслідки. Але, якщо реформи належним чином структуровані, то вони приносять і короткотермінові позитивні наслідки у вигляді підвищення довіри й упевненості. Це і упевненість інвесторів та бізнесу всередині країни, і упевненість фінансових ринків», – сказав пан Бальцерович на нещодавній зустрічі у Лондоні, де він переконував, що зовнішня фінансова допомога не вирішує головних проблем.

Інтеграція не допоможе?

Лешек Бальцерович також виявився скептиком щодо тіснішої інтеграції ЄС, як способу подолання кризи у єврозоні.

На його думку важко уявити, щоб уряд, наприклад, Франції легко погодився на беззастережне підпорядкування Брюсселеві в усіх ключових питаннях життя та економіки країни.

У Лондоні тим часом лунають побоювання, що Британія, яка не є членом єврозони може опинитися на узбіччі головних процесів у ЄС, якщо наголос там робитимуть на таких проектах як банківський союз.

Лондонське Сіті є одним з найбільших фінансових центрів світу і ще раніше там заявляли, що не бачать користі у підпорядкуванні структурам ЄС.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG