Доступність посилання

ТОП новини

Українським охоронцям дозволять застосовувати силу проти зловмисників


Київ – Співробітникам українських охоронних агенцій можна буде
застосовувати силу і спецзасоби проти зловмисників. З 18 жовтня набуває чинності закон «Про охоронну діяльність», який розширює їхні права. Потреба у такому кроці назріла давно, а останнім часом ситуація загострилась, вважають ініціатори законопроекту. Згадують при цьому, зокрема, недавній інцидент у київському торговельно-розважальному центрі «Караван». Але громадські організації застерігають: до такого закону потрібні роз’яснення, щоб не довелося зрештою захищатися від охоронців.


Бити правопорушників та знімати їх на відео дозволяє охоронцям новий «профільний» закон, який набуває чинності з середини жовтня. Крім того, закон дозволяє охоронцям використовувати спеціальні засоби.

Тим часом беззахисність охоронців іноді коштує їм життя: наприкінці вересня у київському торговельно-розважальному центрі «Караван» зловмисник розстріляв службу охорони, троє працівників загинуло, одного у тяжкому стані забрала швидка.

Застосовувати силу, відповідно до закону «Про охоронну діяльність», можна тільки в особливих випадках, якщо більше нічого не допомагає, пояснює у коментарі Радіо Свобода один із ініціаторів законопроекту, голова парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, комуніст Валерій Бевз.

Є два шляхи. Або ми будемо завантажувати Державну службу охорони, і всі суб’єкти господарювання підписуватимуть відповідні угоди із цією структурою. Або хай суб’єкт господарювання сам відповідає за організацію своєї відомчої охорони
Валерій Бевз
«Є два шляхи. Або ми будемо завантажувати Державну службу охорони, і всі суб’єкти господарювання підписуватимуть відповідні угоди із цією структурою. Або хай кожна комерційна структура або суб’єкт господарювання сам відповідає за організацію своєї відомчої охорони, – зауважує політик. – А для цього потрібен, зрозуміло, і закон про приватну охоронну діяльність».

«Громадян треба захищати, а не з ними боротися»

Якщо на охоронця здійснюють напад, він повинен захищатися, але дозволяти йому діяти «на випередження» ніхто не може, вважає Дмитро Гройсман із Вінницької правозахисної групи.

У нас насильство повністю монополізоване державою, і я вважаю, що це добре
Дмитро Гройсман
«Таких повноважень Конституція не надає. У нас насильство повністю монополізоване державою, і я вважаю, що це добре», – зазначає він.

Повноваження прописані у законі дуже узагальнено, і, щоб уникнути зловживань щодо застосування сили, варто ухвалити низку підзаконних актів. Зокрема, повинні бути роз’яснення, що саме і в яких випадках можна застосовувати, говорить Василь Вакуленко, голова ради Всеукраїнської спілки громадських організацій «Федерація охоронців України».

Головне, щоб охоронці не зрозуміли новий закон буквально: що за найменшої підозри можна руки людям виламувати
Василь Вакуленко
«Громадян треба захищати, а не з ними боротися. Головне, щоб охоронці не зрозуміли новий закон буквально: що за найменшої підозри можна руки людям виламувати», – наголошує він.

Як зауважив президент Федерації працівників недержавних служб безпеки Сергій Шабовта в інтерв’ю виданню «Главком», у законі «Про охоронну діяльність» права та обов’язки охоронців прописані вперше за більш ніж 20 років незалежності. Тим часом, в Україні охоронцями працюють до півмільйона осіб, а технічними засобами охорони опікуються три тисячі фірм.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

Дивитись коментарі (6)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG