Доступність посилання

ТОП новини

Литва позиватиметься на «Газпром» через переплату за газ


Рига – Уряд Литви ухвалив рішення подати позов до Стокгольмського арбітражного суду на російський газовий концерн «Газпром». Привід для позову – переплата Литвою 1,45 мільярда євро за газ, що його російський газовий монополіст постачав у цю балтійську країну протягом останніх восьми років у рамках відповідних угод. Експерти вважають, що «Газпром» застосовує найвищу в ЄС ціну за газ до Литви, яка першою з країн Балтії має намір запровадити норми Третього енергопакету ЄС і до кінця 2014 року реорганізувати компанію Lietuvos dujos, яку частково контролює «Газпром».

Міністерство економіки Литви стверджує, що від 2005 до 2012 року ціна на газ, який постачає «Газпром», сильно підвищилася в результаті зміни формули розрахунку ціни.

Незважаючи на умови угоди від 2004 року про продаж «Газпрому» пакету акцій литовської газової компанії Lietuvos dujos, формула ціни на газ змінювалася п’ять разів. Міністр економіки Литви Арвідас Секмокас повідомив, що з 84 доларів у 2005 році ціна зросла до 497 доларів за тисячу кубометрів у 2012 році.

За словами міністра, позов до російського «Газпрому» – це відповідь на небажання розмовляти з Литвою про зниження ціни на газ.

Позов пов’язаний з турботою про населення Литви

Заступник директора Інституту міжнародних відносин і політичної науки Вільнюського університету, професор Альгімантас Янгаускас зазначив Радіо Свобода, що цей крок уряду Литви пов’язаний в першу чергу з турботою про населення.

«Наступає новий зимовий сезон, і я вважаю, що з боку уряду це одна зі спроб вирішити цю серйозну проблему для всіх жителів Литви», – зазначив литовський політолог.

Водночас Альгімантас Янгаускас вважає, що намір уряду Литви подати позов на «Газпром» є також частиною передвиборної кампанії. Парламентські вибори в Литві відбудуться 14 жовтня цього року.

«Енергетична політика на цих виборах – серед головних питань. Усі партії пропонують свої шляхи вирішення цієї проблеми. У зв’язку з цим, на першому місці стоїть і буде проводитися референдум з приводу будівництва Вісагінської електростанції», – зауважив Янгаускас.

Одна перемога вже була

Литва вже виграла один позов у «Газпрому». У серпні 2011 року російський газовий монополіст звернувся до Арбітражного інституту Торговельної палати Стокгольма з позовом до Литви.

Однак суд відхилив його вимоги відшкодувати збитки від розподілу Lietuvos dujos, а також ухвалив, що «Газпром» не може забороняти уряду Литви порушувати в суді питання про відповідність керівників компанії їхнім посадам.

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG