– Як настрій?
– Гарний настрій. Я вийшла, нарешті!
– Чия реакція на справу Pussy Riot вас більше всіх втішила і чия розчарувала?
– До нас в СІЗО, на жаль, доходило далеко не все. Але частково я бачила те, що по телевізору було: в основному це реакція перших осіб нашої держави. І ось її складно коментувати, вона, по-моєму, не дуже адекватна. Була окрема реакція Кураєва. Він висував такі дивні теорії змови проти РПЦ. Це звучало дуже дивно і непереконливо. Я для себе поділила всі типи реакцій на ідеологічну підтримку і на другий тип, коли ідеологічно нас не підтримували, але підтримували чисто по-людськи. Тобто, люди говорили: ми проти вашої акції, але ми вас підтримуємо, тому що ви дівчата, ви гарні, у вас діти… Така реакція, чесно кажучи, теж не дуже тішила. Звичайно, приємно, коли тебе по-людськи підтримують, але це досить дивно, що підтримують тільки тому, що зовнішність подобається, діти є, от матері, ми їх жаліємо… Це бентежило.
– У вашому випадку шкодували, що у вас батько, у нього єдина дочка…
Ми вважаємо, що мистецтво повинне бути політичним, воно повинне говорити про проблеми країни, про проблеми суспільства. І наша робота була про це
– Чи могло вам наснитися, що такий резонанс матиме ваш виступ?
– Ні, звичайно.
– Поки вас не було, ми з вашим батьком спілкувалися досить багато, і він говорив, що у вас ідеологічні суперечки, що з приводу злиття держави і церкви він вас підтримує, а з приводу фемінізму він вважав, що проблеми немає.
– Мій тато дотримується консервативних поглядів, він виріс у радянські часи. У Радянському Союзі пропагувалися ці консервативні погляди на сімейні цінності. Сім’я може бути різною, не обов’язково повинна бути саме така, яка зараз пропагується в нашій державі, тобто чоловік, жінка, одна або дві дитини. Є шведська сім’я, є одностатеві шлюби… Так, мій тато це не дуже розуміє, він просто не стикався з цим, і в цьому плані ми не збігаємося. Але в цьому немає нічого страшного, він має право на такі погляди, ми не конфліктуємо з цього приводу. Сперечаємося – так, але конфліктів немає.
– Я вас бачила в 2011 році на гей-параді, ви там з Надею кидалися на цих хоругвоносців – «давайте їх зацілуємо». Я запитувала Петра Верзилова, він мені говорив, що це просто філософія. Тобто ви виступаєте за ЛГБТ тільки тому, що їхні права порушують?
– Так, звичайно, ЛГБТ – одна з найбільш дискримінованих соціальних груп. Природно, ми підтримуємо їх і обурені тим, що в Росії заборонені гей-прайди. Це ознака гомофобної політики нашої держави. І знову-таки, постійно нав’язуються негативні стереотипи з приводу людей нестандартної сексуальної орієнтації. Природно, ми вважаємо, що люди мають право на вільний вибір сексуальної та гендерної ідентичності. Це політичне питання. Це не просто каприз якийсь – людина хоче жити з людиною своєї статі, це саме політика. Тому що це питання права на соціальний статус, на те, як до людини будуть ставитися і як буде вибудовуватися її життя в суспільстві. Бо якщо людина відкрито зізнається, що він гей чи транс, у нього буде дуже багато проблем. Тому ми, природно, підтримуємо ЛГБТ, підтримуємо гей-прайд і шкодуємо про те, що влада не хоче дозволити гей-прайд у Москві. Хоча б у Москві.
– Тобто на наступний гей-прайд ви теж підете?
– Так, хотілося б, звичайно.
– І ви ходили на всі опозиційні мітинги, поки не потрапили в СІЗО?
– Так.
– Ваш тато розповідав, що ви вчилися відмінно, закінчили виш, стали програмістом, на державному підприємстві працювали… В який момент ви від цього всього вирішили відмовитися і займатися мистецтвом?
– Це поступовий процес. Читаєш книжки, займаєшся самоосвітою, дивишся на те, що відбувається навколо, і починаєш розуміти, що щось не так у нашому суспільстві, дуже дивна політика держави. Телебачення, яке відверто зомбує, відверто дає дезінформацію з приводу подій у світі. Навіть якщо на новини подивитися, вони буквально вигадуються, взагалі не відповідають дійсності. І з’являється критичне мислення. Природно, воно виробляється не один рік. У якийсь момент мені захотілося змінити спосіб життя. Це називається дауншифтинг, коли людина звільняється, і я стала займатися сучасним мистецтвом. Сучасне мистецтво містить дуже великий потенціал критичного мислення. Головний принцип художника: стався критично до всього. Сучасне мистецтво цим і приваблює. Я вступила в школу Родченка і почала там вчитися.
– Ви розробляли програмне забезпечення для «Нерпи» і зрозуміли, що повний занепад в російській оборонці…
– Так, природно, там були проблеми, і було видно, як державна машина погано вправляється зі своїми базовими обов’язками. Начебто оборона оголошується в нашій країні головною стратегією, постійно Путін про це каже, і при цьому там теж все дуже погано. Там корупція, і весь час йде ця імітація, що все добре, а насправді все не дуже добре. Природно, це теж на мене вплинуло.
– Ви просили пробачення у тих, кого ця акція зачепила…
…Ми в храмі Христа-Спасителя могли мимоволі зачепити когось із віруючих, тоді ми, природно, просимо вибачення за це. Якщо дійсно когось зачепили, ми цього не хотіли, це точно
– Диякон Кураєв сказав, що, якщо ця акція була проти патріарха Кирила, то це дивно, тому що патріарха там не було.
– Отець Кураєв лукавить і робить вигляд, що храм Христа-Спасителя не має стосунку до патріарха Кирила. Він є символом зрощування верхівки РПЦ і державної влади. Природно, це так, інакше ми б не виступали.
– Частина віруючих пропонувала визнати ваш вчинок подвигом юродивих. Що ви думаєте про це?
– Ми зробили цей жест як громадяни Росії. Це був політичний жест. Я не знаю, наскільки це може стосуватися історичної традиції юродивих.
– Ваш тато казав, що ви виховувалися в православній культурі. Це вірно?
– Він мав на увазі, що у нас вдома багато старих ікон. Природно, я до них з повагою ставлюся як до творів візуального мистецтва. Природно, я поважаю православну культуру. У мене ніколи не було ніякого негативного ставлення до неї.
– Вас можна назвати атеїстом?
– Більшість звинувачень було в тому, що це атеїстична акція, спрямована проти релігії. Це абсолютно не так. У нас не було взагалі ніяких релігійних мотивів. Мені здається, не має значення, хто з нас віруючий, хто не вірує, хто атеїст і т. д. Це не стосується питань релігії.
– Pussy Riot – група анонімна, ви менше хочете давати деталей про себе. Чи зберігається така позиція?
– Особи трьох учасниць групи тепер відкриті, але це сталося без нашої волі. Але анонімність нікуди не йде. Є ж і інші учасниці групи. Вони анонімні досі.
– Я бачила закиди, що ви погане співаєте. Але, як мені пояснював Андрій Єрофєєв, принцип у тому, що це може зробити кожен.
– Так, багато хто говорив: «У вас музика якась дивна». У нас стиль панку. Сам панк виник як протест проти гармонійної і комерційної музики, де все налаштоване на те, щоб музика була приємна для слуху і її можна було слухати годинами. А панк протистоїть цьому. Так, це може звучати не дуже приємно для тих людей, які звикли слухати джаз і такі гармонійні речі. Сама концепція панку містить в собі дисгармонію. Через це такий ефект, що ми нібито погано співаємо, якийсь неприємний звук. Це просто так панк звучить.
– До вас можуть приєднуватися інші люди?
– Звичайно. Вони приєднуються. У нас з’являються нові учасниці. Це відбувається досі.
– А як ви їх приймаєте?
– Можуть написати на пошту, ми зустрічаємося, спілкуємося. Якщо у людини такі ж погляди, якщо вона розуміє концепцію групи, природно, ми починаємо разом працювати.
– Занадто багато охочих?
– Так, ні, нормально – десь близько 20 осіб.
– Казали, що каяття не буде, навпаки, повинен просити вибачення Володимир Путін.
– Так.
– А якщо він дійсно раптом попросить пробачення, як би ви відреагували?
Путін повинен просити вибачення не тільки у нас, а у всіх громадян Росії. По-перше, тому, що всі вибори явно не були демократичними. Він повинен просити вибачення за репресивну політику
– Чи не виникає у вас проблеми через несподівану публічність? Не побоюєтеся вдома з’являтися?
– Я з родичами зустрічалася, була вдома. У метро їздила. Начебто нічого не було такого. Люди дивляться, видно, що впізнають, але ніхто не підходить.
Розмову провела Анастасія Кириленко, російська редакція Радіо Свобода