Доступність посилання

ТОП новини

Система не пропускає молодих політиків у Раду – політолог


Київ – Цього року, за підрахунками Радіо Свобода, до парламенту потраплять щонайменше 27 молодих політиків-мажоритарників (віком до 35 років). Дехто з них пройшов усі сходинки – від низів до вищих щаблів управління державою, комусь допомогли впливові родичі, а дехто, можливо, одразу після навчання отримає перший запис у трудовій книжці – «народний депутат Верховної Ради України». Відсутність досвіду – не перепона, кажуть політологи. Інша справа – тиск авторитету старших колег.

Політична кар’єра 26-річного магістра гірничої справи Олександра Присяжнюка почалася у 2003 році. Тоді він вступив до Ленінського комсомолу України. Нині Олександр є депутатом Житомирської обласної ради та п’ятим у списку Комуністичної партії України. За результатами цьогорічних виборів Олександр Присяжнюк проходить у парламент. Своєю перемогою, каже молодий комуніст, він завдячує своєму виборцеві, який за останні кілька років значно помолодшав. Присяжнюк додає: відсутність політичного досвіду його зовсім не лякає.

Я думаю, що досвід надзвичайно швидко приходить до тих, хто хоче навчатися. Можна мати і 60 років, а робити зовсім не те, що декларуєш. У нас збереглася дуже гарна кадрова школа – піонер, комсомолець, член партії.
Олександр Присяжнюк
«Я думаю, що досвід надзвичайно швидко приходить до тих, хто хоче навчатися. Можна мати і 60 років, а робити зовсім не те, що декларуєш. 20 років незалежності України зайвий раз це підтверджують. У нас збереглася дуже гарна кадрова школа – піонер, комсомолець, член партії. Ми, навпаки, пишаємося, що у нас в партії є герої соціалістичної праці, герої Радянського Союзу, ветерани Вітчизняної війни. В нас виходить дуже гарна співпраця, порозуміння і, найголовніше, – передача досвіду», – пишається молодий комуніст.

Без наставника – нікуди

Для того, щоб працювати законотворцем, потрібен великий життєвий досвід, впевнений депутат від Партії регіонів Олександр Стоян. Він пропрацював у Верховній Раді майже 20 років і пригадує: навіть у 40 влитися в роботу парламенту було нелегко.

«Я відчував нестачу законодавчої бази, незнання, з ким спілкуватися, коли я приймаю той чи інший закон, яку отримати консультацію», – згадує він.

Чекати від молоді якихось позитивних або великих результатів у цьому парламенті неможливо, вважає регіонал. Особливо від тих молодих кандидатів, які балотувались у мажоритарних округах без підтримки якоїсь із політичних сил. Вони не зможуть виконати те, що пообіцяли, і розчарують свого виборця. Єдиний шанс – залучитись підтримкою авторитетного наставника, каже депутат.

Молоді люди – це в принципі непогано, але чекати від них в цьому парламенті якихось позитивних або великих результатів, мабуть, неможливо, тому що вони просто не зможуть цього робити
Олександр Стоян
«Повинен бути нормальний наставник, який не перший рік у парламенті і має певний законотворчий досвід, навіть елементарний – в який кабінет зайти, як пишуться закони, як вони подаються, як їх доповісти. Молоді люди – це в принципі непогано, але чекати від них в цьому парламенті якихось позитивних або великих результатів, мабуть, неможливо, тому що вони просто не зможуть цього робити», – переконаний Стоян.

Молоді перебіжчики

На думку політолога, керівника соціологічної служби «Український барометр» Віктора Небоженка, щоб стати компетентним депутатом Верховної Ради, молодому політикові вистачить і 6 місяців. Проте у лави депутатів йому потрапити набагато важче, ніж раніше.

«Молоді депутати потрапляють у парламент під час сильних потрясінь, а зараз система «устаканилась». Вона зі скрипом пропускає молодого депутата в політику, старається його, так би мовити, якнайшвидше обробити, поставити в стійло, знайти йому застосування. Коли формувалась Україна, 20 років тому, все було набагато простіше», – каже Небоженко.

Українських молодих політиків від європейських колег відрізняє схильність до переходу з однієї політичної сили в іншу, додає політолог. Проте, за його словами, свіжа кров українській політиці на даному етапі становлення держави життєво необхідна.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG