Доступність посилання

ТОП новини

Китай чекає на нове покоління лідерів


У центрі Пекіна, на площі Тяньаньмень, пропагандистські плакати вже готові до з’їзду, фото 7 листопада 2012 року
У четвер починається 18-й Всекитайський з’їзд Комуністичної партії Китаю, владної в цій країні. Він має стати для Китаю найважливішою політичною подією цілого десятиліття і визначити лідерів країни нового покоління, які керуватимуть нею в наступні десять років.

На 18-му Всекитайському з’їзді Комуністичної партії Китаю в керівництві країни стануться значні зміни – в цьому не сумнівається практично ніхто з оглядачів. І нові лідери, які прийдуть на цьому з’їзді й потім на щорічній сесії парламенту навесні наступного року, найімовірніше, керуватимуть Китаєм усі наступні десять років, як це було і з нинішніми лідерами.

Нинішні генеральний секретар ЦК КПК, він же президент Китаю Ху Цзіньтао і прем’єр-міністр Вень Цзябао мають скласти свої повноваження, розповів Радіо Свобода експерт із китайської політики з лондонського дослідницького центру «Чатам-Гаус» Род Вай.

«На самій верхівці будуть великі зміни. Ху Цзіньтао і Вень Цзябао залишають керівні в Китаї посади по десяти роках, і нові керівники, які прийдуть на їхнє місце, скоріш за все, теж пробудуть десять років. У китайському керівництві можливі дійсно суттєві зміни, серед людей, які керують Китаєм», – вважає фахівець.

Нові керівники Китаю майже що відомі

За словами аналітиків, на нинішньому з’їзді Компартії отримають підвищення в партійних посадах нинішні перший секретар Секретаріату Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, він же віце-президент країни Сі Цзіньпін, а також член Постійного комітету Політбюро ЦК КПК і нинішній перший віце-прем’єр Лі Кецян. Зокрема, Сі Цзіньпін мав би стати генеральним секретарем ЦК КПК, тобто фактичним керівником Китаю.

Сі Цзіньпін (Xi Jinping, 习近平), очікуваний наступний партійно-державний верховний керівник Китаю, архівне фото
Сі Цзіньпін (Xi Jinping, 习近平), очікуваний наступний партійно-державний верховний керівник Китаю, архівне фото
По тому, як очікують, навесні наступного року на щорічній сесії парламенту, Всекитайських зборів народних представників, Сі Цзіньпін також буде обраний і на голову (президента) КНР, що є в цій країні символічною посадою, а Лі Кецян стане прем’єром Державної ради (уряду) Китаю.

Лі Кецян (Li Keqiang, 李克强), як очікують, має очолити уряд Китаю, архівне фото
Лі Кецян (Li Keqiang, 李克强), як очікують, має очолити уряд Китаю, архівне фото
При цьому вони двоє єдині мають залишитися у впливовому центрі влади, Постійному комітеті Політбюро ЦК КПК, звертає увагу аналітик із Лондона Род Вай.

«Серцевиною керівництва Комуністичної партії Китаю є Постійний комітет Політбюро ЦК. Цього разу з дев’яти його членів семеро вже перевищили пенсійний вік, 65 років. Тож лишаються тільки двоє, Сі Цзіньпін і Лі Кецян, які можуть стати серцевиною нового керівництва. Це саме по собі незвичне для Китаю – щоб стільки чільних керівників змінювалися за один раз, і, я думаю, це їх трохи збиває з пантелику», – каже він.

Великі зміни, великі проблеми

Крім того, мають бути замінені ще сотні партійних керівників. Зокрема, вважає фахівець, із майже 400 членів і кандидатів у члени Центрального комітету КПК мало б змінитися близько половини. Так само зміни будуть в Політбюро ЦК КПК, і в Секретаріаті ЦК.

Новому керівництву Китаю випадає братися за такі важливі питання, як прискорення розвитку економіки країни, який останнім часом уповільнився, а також значні екологічні проблеми, що супроводжують швидку модернізацію Китаю.

Йому також доведеться дати відповідь на все більше невдоволення в народі посеред звинувачень у корупції партійних і державних керівників усіх рівнів.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG