– Насправді з часів Другої світової війни в нас немає сиріт у традиційному розумінні, тобто дітей, у яких померли батьки. Але є багато так званих соціальних сиріт, тобто дітей, які позбавлені батьківської опіки. Це випадки, коли батьки не піклувалися про них чи знущалися з них, чи інші подібні ситуації, коли держава була змушена заступитися за дитину і позбавляти батьків батьківських прав. У цьому випадку дитина потрапляє в дитячу установу. Після цього починається пошук можливості, щоб ця дитина залишилася у родинному середовищі, бажано зі своїми родичами. Але це не завжди можливо. Бо якщо, наприклад, матір позбавляють батьківських прав і опіку над дитиною бере на себе бабуся, яка живе з матір’ю і дитиною в одній родині, то для цієї дитини нічого не змінюється. І бабуся, яка не зуміла виховати належно свою дочку, тепер буде так само виховувати свою онуку. Тому виникає потреба тимчасово помістити дитину в сиротинець.
– Як змінилися самі сиротинці за останні 20 років?
Діти до 10 років у такі установи не потрапляють взагалі. Для них відразу шукають родину
– Ідеться про суто польське законодавство чи про ухвалення європейських стандартів у ставленні до сиріт?
– Гадаю, що вступ до ЄС прискорив процес ухвалення європейських стандартів. Особливо це стосувалося маленьких дітей, яких заборонили утримувати поза родиною. Для 21-го століття утримувати маленьку дитину поза родиною не можна назвати інакше як злочинним. Інша справа, коли йдеться про великих дітей, підлітків, наприклад. Там дитяча установа є виправданою, бо діти, які потрапляють у сиротинці в такому віці, мають дуже багато психологічних проблем через те, що їм довелося пережити в своїй біологічній родині. Тому їм потрібна спеціальна допомога, яку прийомні батьки не можуть дати. Тож, звичайно, законодавство ЄС дало поштовх до змін. Але зміни відбулися всередині польського суспільства, коли прийшло розуміння того, що діти, яких поміщають у великі сиротинці, не мають близькості з рідною людиною. Також ці діти не мають навичок самостійного життя, коли вони покидають такі установи, бо все для них готувалося, купувалося, прибиралося, і вони мають проблеми з тим, щоб адаптуватися в реальному світі.
– Що, крім законодавства, допомогло змінити ситуацію?
Люди, які працювали в сиротинцях, боялися втратити роботу, але багато з них знайшли нову спеціалізацію в нових умовах. Процес був багатосходовий
– Ваша організація має проекти в Україні, співпрацює з українськими партнерами. Чи Ви зауважуєте спільність, чи відмінність підходів?
В Україні, на відміну від Польщі, набагато менше прийомних родин, які б хотіли взяти на виховання дітей. І чого сильно бракує, так це підтримки для цих родин
Ці діти прожили дуже складні життєві ситуації, які залишили на них свій слід. Вони, наприклад, бояться прив’язаності, вони були жертвами насильства чи байдужості. В них є серйозні проблеми з поведінкою, з чим прийомні батьки, може, і не впораються без участі фахівців. Як психолог, я знаю багато випадків, коли діти провокують своїх прийомних батьків, щоб вони відмовилися від них, бо відмова – це їхній єдиний досвід у житті. І у цієї дитини не було нікого, для кого б вони були найважливішою людиною в світі.
Тому підготовка цих прийомних батьків є значною ланкою у вирішенні проблеми. Такі програми в Україні існують. Частина з них діє за підтримки польських організацій. Тому від держави, від громадських організацій потрібна участь як в підготовці самих опікунських родин, так і в подальшій їхній підтримці вже після того, як вони беруть на виховання дітей.
Наша організація також проводить інформаційні кампанії по Україні, які допомагають суспільству змінити ставлення до дітей, зрозуміти їхні проблеми. Що було спільного в Україні і Польщі, так це дуже погане усвідомлення проблеми насильства щодо дітей у родині. Ця проблема була прихована. Тепер про неї починають більше говорити. Для її вирішення потрібно її, по-перше, визнати, а по-друге, підготувати професіоналів, які б уміли допомогти такій родині і дітям у ній.