Доступність посилання

ТОП новини

Промислове виробництво падає, Україна глибше втягується в кризу


Київ – В Україні продовжує падати промислове виробництво. У жовтні нинішнього року воно скоротилося на 4 відсотки порівняно з жовтнем минулого року. Такими є дані Державної служба статистики. У вересні падіння сягнуло семи відсотків. На думку експертів, така тенденція є підтвердженням того, що Україна все глибше втягується в кризу.

Промислове виробництво в Україні скорочується і протягом останніх місяців, і впродовж року – в січні-жовтні 2012-го порівняно з січнем-жовтнем торік промислове виробництво знизилося на майже півтора відсотка. Падіння спостерігається не лише у промисловості, а й у всіх галузях ­– і у будівництві, і у сільському господарстві, і в транспорті, зауважив Радіо Свобода експерт Олександр Пасхавер.

Хоча криза, звісно, є загальноєвропейською тенденцією, констатує він. Олександр Пасхавер нагадав прогнози європейських фахівців про те, що на Старому континенті варто очікувати два квартали зниження виробництва у наступному році. А скільки загалом триватиме криза, спрогнозувати неможливо – все тільки починається. І стосовно України становище є дуже схожим на те, що відбувалося восени 2008 року, зауважує Олександр Пасхавер.
Нинішнє падіння промислового виробництва – не сигнал, це вже факт
Олександр Пасхавер

«Не все схоже з подіями осені 2008 року – немає того, що відбувалося тоді в Україні у банківській сфері. Але там чимало схожого відбувалося. Тобто приблизно у вересні 2008 року почалося зниження виробництва в усіх галузях. Побачимо тепер, що буде далі в Україні. Але нинішнє падіння промислового виробництва – не сигнал, це вже факт», – сказав Олександр Пасхавер.

Дві протилежні мети уряду

Інший фахівець, Олександр Жолудь, теж констатував Радіо Свобода, що скорочення промвиробництва є тривожним фактом. Адже промисловість дає п’яту частину валового внутрішнього продукту України. У такій ситуації український уряд намагається досягти дві протилежні мети. З одного боку, Кабмін робить спроби стримати обмінний курс гривні. А з іншого боку, уряд прагне стимулювати економіку.
Заради утримання обмінного курсу забрали гроші з економіки, із банківської системи
Олександр Жолудь

«Що ми маємо у такому випадку? Заради утримання обмінного курсу забрали гроші з економіки, із банківської системи. Щоб просто не було гривні, яку можна буде обміняти на долари (що, в принципі, ми можемо бачити по дуже висових ставках на міжбанківському ринку). Це справді зменшує тиск на національну грошову одиницю, через те, що бракує гривні для обміну на іноземну валюту. Але водночас це скорочує кредитування економіки», – констатував Олександр Жолудь.

У самому уряді визнають серйозність ситуації. Прем’єр Микола Азаров заявив, що економічна криза набирає обертів. Позитивних тенденцій на зовнішніх ринках для України поки що немає. Навпаки, поглиблення боргової кризи у деяких державах значно зменшило попит на український метал. А ціни на окремі види металопродукції вже близькі до собівартості їхнього виробництва.

Тим часом Європейський банк реконструкції та розвитку знизив свій прогноз економічного зростання України майже вдвічі порівняно зі сподіваннями на початку року. ЄБРР вважає, що зростання українського ВВП нинішнього року може становити лише 1 відсоток.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG