Доступність посилання

ТОП новини

Звільнені хорватські генерали повернулися з Гааги до Загреба


Прем’єр-міністр Хорватії Зоран Миланович (п) і голова парламенту Йосип Леко (2-й п) вітають Анте Ґотовину (ц) і Младена Маркача (нагорі) на летовищі Загреба, 16 листопада 2012 року
Хорватські генерали Анте Ґотовина і Младен Маркач, звільнені за апеляційним рішенням Міжнародного кримінального трибуналу у справах колишньої Югославії, прибули в п’ятницю спеціальним урядовим літаком до столиці Хорватії Загреба, де їх зустрічали прем’єр-міністр та інші урядовці.

Виступаючи перед вітальною юрбою на площі в центрі Загреба, Ґотовина заявив: «Ми перемогли, війна закінчилася, звернімося до майбутнього».

Младен Маркач (л) і Анте Ґотовина (п) після прибуття на летовище Загреба, 16 листопада 2012 року
Младен Маркач (л) і Анте Ґотовина (п) після прибуття на летовище Загреба, 16 листопада 2012 року
Натомість у Сербії висловили різку незгоду зі звільненням генералів.

Апеляційна палата Гаазького трибуналу в п’ятницю виправдала обох генералів і постановила звільнити їх із-під варти негайно. Судді визнали, що взагалі не існувало тієї злочинної змови, за звинуваченням у якій трибунал засудив їх минулого року – Ґотовину до 24 років ув’язнення, Маркача до 18 років.

Як тоді вирішив було трибунал, мало йтися про «змову» між ними і тодішнім президентом Хорватії Франьом Туджманом, уже небіжчиком, із метою очистити від місцевих хорватських сербів тодішній сепаратистський регіон країни, відомий як «республіка Сербська Країна», 1995 року.

Унаслідок тих воєнних операцій Хорватія повернула контроль над більшою частиною цього регіону. Анте Ґотовина очолював тоді сили армії, Младен Маркач – сили спецпризначення МВС Хорватії. У перебігу хорватського наступу там загинули не менш як 150 хорватських сербів; близько 200 тисяч покинули той регіон.
XS
SM
MD
LG