Доступність посилання

ТОП новини

Вища рада юстиції Єгипту закликала обмежити розширені права президента


Вища рада юстиції Єгипту, найвищий орган судової гілки влади, заявила в неділю, що широкі права, які взяв сам на себе президент країни, мають обмежуватися тільки політичними актами в галузі зовнішньої політики чи національної безпеки.

Рада також закликала суддів країни відмовитися від страйків на протест проти рішення президента Мохаммеда Мурсі, до яких у суботу закликало одне з суддівських об’єднань, Клуб суддів Єгипту.

Останніми днями в Єгипті відбувалися протести проти рішення президента Мохаммеда Мурсі надати самому собі значно розширені права і повноваження і заборонити судам розглядати оскарження його дій, а також демонстрації на його підтримку. Обидві сторони також заявили, що скликають масові мітинги на підтримку тієї чи іншої позиції на вівторок.

У суботу Вища рада юстиції вже називала крок Мурсі «безпрецедентним нападом на незалежність судової гілки влади».

Клуб суддів Єгипту, який об’єднує представників правосуддя з усієї країни, закликав у суботу зупинити роботу всіх судів і органів прокуратури на протест проти рішення Мурсі. У цьому заклику дії президента були названі «диким нападом на єгипетське правосуддя». Автори документа закликали голову держави скасувати своє рішення.

А Клуб суддів Александрії оголосив страйк у провінціях Александрія і Бехейра, заявивши, що рішення президента порушує принцип поділу гілок влади.

Натомість державне телебачення повідомило, що інше об’єднання, «Судді за Єгипет», підтримало крок Мурсі.

Із критикою рішення Мурсі вже виступали і у світі, зокрема, у США, в ЄС чи в ООН.

У четвер Мохаммед Мурсі проголосив зміни до тимчасової конституції країни, якими надав сам собі вельми широкі повноваження. За ними, зокрема, укази, розпорядження і закони, видані президентом за весь час його перебування на посаді, починаючи з інавгурації наприкінці червня й до майбутнього схвалення нової конституції і обрання нового парламенту, є остаточними і не можуть бути оскаржені в судах. (Президент Єгипту нині є також одноосібним законодавчим органом у час, коли нижня палата парламенту країни розпущена за рішенням Вищого конституційного суду.)

Крім того, всі судові органи, включно з найвищими судами країни, позбавлені права розпускати верхню палату парламенту, в якій переважають союзники Мурсі, і конституційні збори, які нині працюють над створенням нової постійної конституції Єгипту і членів яких відібрав сам президент.

Іще одним кроком Мурсі влаштував звільнення генерального прокурора і самочинно призначив нового, якого привели до присяги вже через лічені хвилини після зачитування заяви президента.

Ці й інші зміни він мотивував необхідністю «захисту революції», як у Єгипті називають скинення влади колишнього президента Хосні Мубарака.

Критики його дій і прихильники реформ звинувачують Мурсі в захопленні собі диктаторських повноважень і зраді ідеалів минулорічної єгипетської революції.
XS
SM
MD
LG