Доступність посилання

ТОП новини

На політичну рекламу на виборах витратили найбільше в історії України – експерти


Ольга Айвазовська
Гроші, витрачені на політичну рекламу 2012 року, мають шанси стати найбільшими в історії України. Це підтверджують результати моніторингу політичної реклами у ЗМІ, що проводився комітетом «Рівність можливостей». Як повідомляє сайт громадянської мережі «Опора», про це в вівторок повідомив голова комітету Олександр Чекмишев.

«За звітний період загальна вартість реклами суб’єктів моніторингу в друкованих ЗМІ Донецька, Ужгорода та Києва сягнула 185 059,90 гривень. До цього слід також додати витрати на приховану рекламу, так звану «джинсу». Тому вартість реклами з урахуванням коефіцієнта «політичної джинси» (1,2) – 222 071,88 гривень. На телебаченні цифри ще більші, загальна вартість реклами за звітний період на ТБ Донецька, Ужгорода та Києва становить 5 008 290,60 гривень, а з урахуванням коефіцієнта «політичної джинси» (1,2) – 6 009 948,72 гривень», – заявив Чекмишев.

Водночас експерти громадської ініціативи «Звідки?» відзначили, що фінансовий ресурс продовжував відігравати чи не визначальну роль в успіху на виборчих перегонах.

За словами координатора виборчих програм «Опори» Ольги Айвазовської, перемогу в досліджуваних округах отримали ті кандидати, які найбільше витратили коштів на польову частину. Винятком став лише Київ. Втім, за словами експертів, столиця є винятковим регіоном і така тенденція не є показовою для всієї України.

Також Айвазовська вказала на непрозорість походження виборчих фондів кандидатів. За її словами, всі без винятку кандидати витратили в декілька разів більше коштів, ніж задекларували прибутків за 2011 рік. Крім того, жоден із них не організовував широкомасштабних кампаній збору коштів з населення на кампанію, тому походження фінансів є вкрай непрозорим і корупціогенним в політичній перспективі для народних депутатів. «На жаль, фінансування кампаній всіх кандидатів і партій залишається у тіньовому секторі економіки», – сказала вона.

Моніторинг проводили у період з 20 серпня по 28 жовтня 2012 року. Експерти громадської ініціативи «Звідки?» презентували фінальні результати моніторингу фінансових витрат кандидатів у народні депутати. Громадянська мережа «Опора» представила моніторинг польових витрат політиків на виборчу кампанію, а Комітет «Рівність можливостей» – аналіз інвестицій в агітацію за посередництва ЗМІ. Дослідження проводили на основі аналізу витрат ключових кандидатів у 3 пілотних округах (222-му – Київ, 42-му – Донецьк, 73-му – Закарпаття), які разом репрезентують всю електоральну Україну. Моніторинг відбувався за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES).

Дивитись коментарі (1)

XS
SM
MD
LG