Доступність посилання

ТОП новини

Арешти опозиції в Україні і Грузії: помста «нових» чи боротьба з конкурентами?


Лідер об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк і Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, Київ, 27 листопада 2012 року
Київ – Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі 27 листопада виступив у Києві з доповіддю про ситуацію у своїй країні. Серед іншого, він розповів про арешти своїх побратимів: після перемоги мільярдера Бідзіни Іванішвілі на парламентських виборах 1 жовтня цього року та його призначення главою уряду, під слідством – колишній міністр оборони, керівник генерального штабу, очільники податкової служби. А в Україні після приходу у 2010 році до влади Президента Віктора Януковича та його команди ув’язнили екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко та колишнього керівника МВС Юрія Луценка. Що означають ці арешти – помсту нових владних команд чи боротьбу з конкурентами?

Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі заявив, що арешти членів його команди – це з одного боку спроба залякати опозицію, а з іншого – «зачистка» політичного середовища, примус опозиції до мовчання.

Відповідаючи на запитання Радіо Свобода, чи не означають арешти опозиціонерів повернення до радянських репресивних методів у політиці, президент Саакашвілі сказав: «Зараз новий уряд на чолі з Іванішвілі, якому ми добровільно передали владу і перейшли в опозицію, хоче, щоб ми замовчали, щоб ми менше вели розмови про їхні наміри. Але цього не буде! Вони опозицію ув’язнять – але і звідти нас буде чути! А щодо мене, то я вважаю, що процеси змін у Грузії незворотні, я готовий надалі боротись за демократичні зміни й інтеграцію країни до євроатлантичного простору. І ці процеси має розвивати суспільство, це ознака демократії».
Не можна вирішувати політичні питання через арешти. Це – шлях у нікуди
Міхеїл Саакашвілі

«Не можна вирішувати політичні питання через арешти. Це – шлях у нікуди. Це інерція радянського минулого, коли усіх можна сховати у тюрми та списати з політичних рахунків», – наголосив Саакашвілі.

Грузія з «Грузинською мрією»

Арешти у Грузії розпочались на початку листопада, після формування нового уряду на чолі з Бідзіною Іванішвілі – одним із найбагатших людей Грузії (за даними журналу Forbes), лідером коаліції «Грузинська мрія».

Арешти опозиції і в Україні, і у Грузії розкритикували керівники Євросоюзу, Європарламенту, НАТО, ОБСЄ, Державного департаменту США. Відповідь українських та грузинських керманичів – однакова: колишні урядовці засуджені за зловживання службовим становищем.

Настав час реакції – українські експерти про Грузію

Експерт міжнародного аналітичного центру «Чорноморська місія» Олександр Богомолов вважає, що має місце політичне переслідування українських і грузинських опозиціонерів з використанням вибіркового правосуддя.
Між Україною і Грузією – багато спільного: обидві країни є пострадянськими – ставлення до опозиції як до ворога
Олександр Богомолов

«Як і сказав президент Саакашвілі, між Україною і Грузією – багато спільного: обидві країни є пострадянськими. Відтак, це стосується і питання про політичні арешти, навіть ширше – про ставлення до опозиції як до ворога. Але оскільки реформи у Грузії були більш успішнішими, ніж в Україні, то є надія, що народ грузинський зрештою «прийде до тями» і на наступних виборах ситуацію можна буде виправити», – вважає Богомолов.
Обидві країни подавали великі надії стосовно їхньої політичної європеїзації, й обидві ці надії не виправдали
Олег Покальчук

Соціальний психолог Олег Покальчук бачить коріння проблеми у тоталітарному минулому України та Грузії. У розмові з Радіо Свобода він наголосив: «Кожна реакція має такий специфічний рефлективний характер, намагається у найпростіший і найдешевший спосіб нейтралізувати своїх опонентів. Нинішні режими у наших країнах мають спільний характер і спільну історію репресій. Обидві країни подавали великі надії стосовно їхньої політичної європеїзації, й обидві ці надії не виправдали».

Експерти, як і президент Саакашвілі, висловлюють переконання, що за тих умов, що склались в Україні і Грузії, багато чого залежить від пересічних українців і грузинів, їхньої здатності протистояти авторитаризмові. Міхеїл Саакашвілі єдиним можливим цивілізаційним шляхом для Грузії та України називає євроінтеграцію, яка унеможливить корупцію, застосування вибіркового правосуддя, зробивши усіх громадян рівними перед законом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG