Доступність посилання

ТОП новини

ЄС передасть «нобелівські гроші» дітям країн, охоплених війнами


Брюссель – У вівторок голови брюссельських євроустанов – Єврокомісії та Європейської ради – оголосять імена тих, кому дістануться гроші, які ЄС отримав із Нобелівською премією миру. Як тут вирішили раніше, це будуть міжнародні організації та структури, що опікуються навчально-виховними проектами для дітей, котрі мешкають у зонах збройних конфліктів та країнах із воєнними діями. Цей гуманітарний жест об’єднана Європа робить на тлі критики європейської незгуртованості, націоналізму та заяв про незаслужене присудження «нобеля миру» Європейській співдружності.

Цьогорічна Нобелівська премія миру була присуджена співдружності європейських країн, і це не лише престижна відзнака, але й грошовий чек на 930 тисяч євро. Лідери ЄС вирішили, що суму слід збільшити до двох мільйонів і віддати учасникам спеціально створеної ініціативи «ЄС: діти для миру». Які саме організації із підтримки дітей у зонах, охоплених війною, отримають нобелівські гроші, стане відомо у вівторок опівдні. На цей час запланована урочиста церемонія у Європейській комісії, упродовж якої широка публіка зможе побачити отримані у Осло медаль та диплом Нобелівської премії миру.

Голова Європейської ради Герман Ван Ромпей каже, що отримана нагорода не лише визнання минулих досягнень на шляху встановлення миру на континенті, але й заохочення до майбутніх звершень.

«Я вважаю повністю заслуженим те, що Євросоюзові сказали «дякую», продемонстрували визнання велетенського зусилля зі встановлення миру в Європі після воєн, що тривали упрдовж століть, – наголошує Ван Ромпей. – Але це ще й заохочення на майбутнє: на більшу інтеграцію Європи, більше спільної політики, більше спільної економіки. Ця премія – величезне заохочення на майбутнє».

ЄС намагається зламати негативний стереотип

Нобелівська премія, яку дали Європейському Союзу, стала не лише винагородою за 60-річну повоєнну історію, але й викликала чималі дискусії та критичні коментарі. Навіть аргумент заслуженої трансформації континенту із зони війни на зону миру не переконав супротивників рішення Нобелівського комітеру та тих, хто скептично сприймає саму європейську ідею. До і після минулотижневої церемонії вручення премії, звідусіль на адресу Євросоюзу лунала критика. Мовляв, як можна присуджувати «нобеля» миру Європі, що вражена економічною та соціальною кризою, розбіжностями, націоналізмом та євроскептицизмом.
Доказом незгуртованості ЄС є навіть той факт, що на офіційну церемонію до Осло прибули тільки два десятки лідерів країн-членів

Доказом незгуртованості ЄС є навіть той факт, що на офіційну церемонію до Осло прибули тільки два десятки лідерів країн-членів.

Нинішній жест передачі грошового еквіваленту премії на гуманітарні цілі – ще одна спроба зламати стереотип зверхньої, бюрократичної та віддаленої від простих громадян Європейської співдружності.

Як зауважив голова Європарламенту Мартін Шульц, для нього особисто Нобелівська премія стала попереджувальним сигналом.

«Нобелівський комітет цим (рішенням) нам сказав: ви – покоління, яке йде шляхом фундаторів Євросоюзу. Будьте творцями, а не тими, хто проживає те, що було отримане у спадок», – зазначає президент Європейського парламенту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG