Доступність посилання

ТОП новини

Українці мали б знати, як і кому давати пожертви


Київ – Більшість українців готові займатися благодійністю, проте їм потрібно знати куди і кому жертвувати. Доки у Президента України Віктора Януковича припадає пилом ухвалений парламентом закон про благодійність, який міг би суттєво покращити ситуацію, благодійники шукають нові шляхи поширення та популяризації пожертв. Про це вони говорили на ІІІ Національному конгресі «Благодійна Україна», який відбувся у столиці.

В Україні фактично відсутня культура доброчинності, проте небайдужих людей – більшість. І це доведено на прикладі благодійного фонду «Доброта», який працює у Донецьку, каже директор цієї організації Яків Рогалін. За його словами, дають пожертви усі і на все.
Ми збирали пожертви і достатньо успішно від трудових колективів, податкових інспекцій, прокуратур, ДАІ, судів, МРЕО
Яків Рогалін

«Нам вдається збирати пожертви від багатих, бідних і від самих нужденних. Ми збирали пожертви і достатньо успішно від трудових колективів, податкових інспекцій, прокуратур, ДАІ, судів, МРЕО. Тобто фактично немає такої групи населення, від якої ми б не спробували з успіхом отримати пожертви. А невже на все можна збирати пожертви? Так! Можна збирати пожертви на дітей-сиріт, можна на інвалідів, на тяжкохворих. А на тих, хто вийшов з місць позбавлення волі, а на ВІЛ-інфікованих, а на геїв та лесбійок? Можливо, доведено!» – розказує Яків Рогалін.

Збирати пожертви, додає він, можна за допомогою скарбничок, за допомогою листів, особистих зустрічей, аукціонів, лотерей та інтернету, смс. Проте найефективнішим способом благодійництва є продаж корисності – це коли на добро відповідають добром, і це інновація для України.
Коли до нас звертається організація інвалідів, ми говоримо: звичайно допоможемо, а вам – зв’язати шкарпеточки діткам-сиротам слабо?
Яків Рогалін

«Продаж корисності – це значить перестати випрошувати добро, а обмінювати добро на добро. Наприклад, коли до нас звертається організація інвалідів, ми говоримо: звичайно допоможемо, а вам – зв’язати шкарпеточки діткам-сиротам слабо? Коли до нас звертається директор інтернату з проханням про допомогу дітям-сиротам, ми кажемо: звичайно допоможемо, а старшокласники – є, уроки праці є? Є! А якщо ми привеземо молотки, гвіздки і дошки – будуть робити лавки і табуретки для інших притулків? Заробляючи соціалізуватися, а не безкінечно випрошувати й випрошувати», – каже Яків Рогалін.

Заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак пропонує свою інновацію – соціальну рекламу як інформаційне джерело благодійності. За її підрахунками, цього року з’явилося 50 нових видів соціальних реклам і з них лише одиниці стосуються благодійності.

«Дуже важливо робити це системно, дуже важливо робити це так, щоб це не були акції по збору коштів. І тоді рівень довіри з читачем влаштується. Мені здається, що інтернет вже більше навчився з цим працювати. Ми там дізнаємося більше інформації. Такої інформації дуже мало на телебаченні, на радіо», – наголосила Лариса Мудрак.

Президент із липня ігнорує закон про благодійність – Максимчук

Але для оновлених взаємин благодійних організацій із суспільством потрібен Закон «Про благодійництво та благодійні організації», який ще не підписаний і не заветований Президентом, але ухвалений Верховною Радою в липні цього року. Він чекає своєї черги на столі у глави держави уже не один місяць.
30% благодійних коштів, наприклад, в Америці збирається за заповітами, фактично в Україні відривається можливість це робити
Олександр Максимчук

«Закон непоганий. 30% благодійних коштів, наприклад, в Америці збирається за заповітами, фактично в Україні відривається можливість це робити. Наступне – реєстрація благодійних фондів, це катастрофа, наприклад асоціація благодійників України реєструвалася 3 місяці, тому що не прописані, реєструє юстиція, ніхто тобі відповідей не дає, що там не так. Тут є передбачена норма, коли має дуже швидко реєструватися благодійна організація. Ще одна річ, яка зупиняла благодійність – за старим законом, якщо благодійна організація була районного чи міського масштабу, вона мала право здійснювати благодійну діяльність тільки в масштабах цього району чи міста, зараз ця норма забирається», – сзазначив президент Асоціації благодійників України Олександр Максимчук.

Українські благодійні організації потребують оцінки діяльності

Загалом в Україні існує 14 тисяч благодійних фондів, які, за офіційними даними, щороку збирають 3 мільярди гривень, зазначає голова правління міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» Марина Антонова.

«Коли є така кількість організацій, виникає питання: як оцінити їхню ефективність і як людині, яка хотіла б надати кошти для діяльності благодійної організації, визначити, кому саме їх віддати, хто достойний, хто найкращим чином зможе цими коштами розпоряджатися», – каже вона.

Актуальним для України є питання рейтингування благодійних фондів, оскільки реально діючих – лише до 300 таких організацій в Україні. Більшість створюються для піару відомих осіб або легалізації бізнесу.

Наприклад, у США, де працює один мільйон благодійних фондів, які збирають близько 200 мільярдів доларів, існує кілька організацій, які займаються рейтингуванням. Рейтинги щороку оновлюють і вони є абсолютно відкритими для суспільства. Можна, зокрема, дізнатися, хто найкраще займається благодійництвом у сфері допомоги дітям, а хто ВІЛ-інфікованим.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG