Доступність посилання

ТОП новини

Антимонопольний комітет не завжди втручається у проблеми ринку – експерт


Олександра Бетлій (фото сайту ier.com.ua)
Олександра Бетлій (фото сайту ier.com.ua)
Київ – Діяльність Антимонопольного комітету України часто виявляється неефективною. Це констатувала в інтерв’ю Радіо Свобода експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій. Такими чином експерт прокоментувала заявлені антимонопольниками плани про можливі шістсот справ, які вдасться розслідувати нового року. А за 9 місяців минулого року економічний ефект дій АМК становив 1 мільярд гривень, повідомляли у відомстві.

– Антимонопольний комітет України запланував нового року здійснити 1075 перевірок суб’єктів господарювання та органів влади стосовно дотримання конкурентного законодавства. Про це повідомило «Дзеркало тижня».

Загальна кількість розслідувань, за цими даними, може сягнути 600 справ, а кількість виданих рекомендацій щодо припинення порушень — 1010. За 9 місяців 2012 року до комітету надійшло понад 4 тисячі заяв. За результатами розслідування справ припинено 4 тисячі порушень, накладено штрафів на загальну суму 686,8 мільйона гривень. Економічний ефект становить понад 1 мільярд гривень, запевнили в АМК.

Пані Бетлій, наскільки ефективною є зараз діяльність Антимонопольного комітету України?


– На жаль, Антимонопольний комітет України не працює дуже активно, йдеться про роботу органу, що має боротися за дотримання конкуренції на ринку. На жаль, немає чітких процедур, які визначали б розмір тих штрафів, про які йдеться.

Наскільки я знаю, часто це робиться взагалі у ручному режимі, оцінюються можливості, скажімо так, тих, хто провинився, плюс, звісно, враховується те, які цифри закладені у бюджет, і вимальовується штраф. Це дуже небезпечна картина, бо все-таки штрафи мають визначатися за прозорими процедурами, схемами. І має бути виписано, від чого залежить штраф. Штраф цієї чи іншої компанії.

Наш ринок характеризується (причому, в багатьох сферах життя) низькою конкуренцією
Олександра Бетлій
Досвід свідчить про те, що Антимонопольний комітет України далеко не завжди втручається у ті проблеми, які існують на ринку. Тобто, наш ринок характеризується (причому, в багатьох сферах життя) низькою конкуренцією. Там, де в принципі Антимонопольний комітет мав би відігравати свою роль. На жаль, цього ще не відбувається.

Антимонопольний комітет керується часто не дуже чітко виписаними процедурами стосовно того, коли він втручається у діяльність ринку. Наприклад, АМК часто втручається у роботу мобільних операторів, компаній, які торгують нафтопродуктами тощо. Водночас мало йдеться про те, як взагалі розвивається конкуренція на ринку.

– Що може, на Ваш погляд, поліпшити ефективність діяльності Антимонопольного комітету України? Чи заважають ефективності певні групи впливу (якщо це припустити), необ’єктивність певна – якщо вона справді є – у діяльності АМК?

– Наскільки я знаю, в принципі, існують усі ці моменти. Є і, скажімо так, джерела впливу. Було, наприклад, кілька проектів Європейської комісії, що намагалися допомогти Антимонопольному комітету України в розробці політики із досягнення вищої конкуренції на ринку.

Європейські колеги визнавали, що в Антимонопольному комітеті України є досить багато фахівців, але бракує політичної волі для того, щоб щось змінити
Олександра Бетлій
На жаль, ці всі проекти були дуже невдалими. І однією з вагомих причин, яку називали європейські фахівці, було те, що Антимонопольний комітет не сприймає цих порад. Крім того, наскільки я зрозуміла європейських колег, плинність кадрів певна існує в Антимонопольному комітеті й тому досить важко співпрацювати з ним. З іншого боку, європейські колеги визнавали, що в Антимонопольному комітеті України є досить багато фахівців, але бракує політичної волі для того, щоб щось змінити.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG