Доступність посилання

ТОП новини
16 травня 2021, Київ 13:04

Кавова кантата України


Київ – Україна потрапила у десятку світових лідерів з ужитку кави, такими є дані Європейської кавової асоціації. Там кажуть, що кавові вподобання українців – результат низки геополітичних та історичних обставин.

Щоранку на київських вулицях можна помітити людей з пластиковими горнятками з кавою у руках. Як пояснює менеджер однієї з київських кав’ярень Світлана Деркач, українці вподобали цей напій, оскільки він додає енергії та позитивного настрою.

«Дехто, здебільшого мешканці великих міст, заходить зранку по дорозі на роботу, натщесерце випиває горнятко кави – і ви зразу бачите, що людині саме горнятка кави не вистачало зранку. Тобто, вранці людей щось хвилює, та й кропітка робота впливає на нервову систему людини. І здається, що кава підбадьорює або ж надає якогось натхнення», – каже Деркач.

Фахівці з Європейської кавової асоціації вважають українців лідерами з вжитку кави. При цьому відзначають, що українці, наприклад, часто п’ють каву у так званих «кав’ярнях на колесах» (за американським принципом coffee to go).

Секрет популярності кави

Координатор представництва в Україні Європейської асоціації кави Сергій Дорогов переконаний, що геополітичне положення країни (поміж варягами і греками, між Європою та Євразією) не лише спричинило появу кави на її теренах, але і вивело у топ десяти найперших держав світу із вжитку. Ба більше: завдяки українцеві Юрієві Кульчицькому кава стала модним напоєм в Європі, каже Дорогов. На його думку, українці збагатили європейську цивілізацію кавовим напоєм.

Віце-президент міжнародного Фонду Кульчицького Дмитро Ломач знімає фільм про постать Юрія Кульчицького, який у своєму житті зробив чимало корисних справ. Ломач не має жодного сумніву, що саме Юрій Кульчицький є засновником європейської традиції пити каву.

Судячи з відомих матеріалів та письмових джерел, то саме Кульчицький – та особистість, яка виявила каву і поширила її у нас в Європі.
Дмитро Ломач
«Судячи з відомих матеріалів та письмових джерел, то саме Кульчицький – та особистість, яка виявила каву і поширила її у нас в Європі. Хоча до нього каву також європейці вживали, але як ліки, по краплях, у маленьких кількостях», – каже Ломач.

Із письмових джерел відомо, що Юрій Кульчицький народився 1640 року у селі Кульчиці на Львівщині, якийсь час жив з козаками в Запорізькій Січі. Потрапив у полон до турків, де вивчив турецьку мову та досліджував звичаї цього народу. Під час облоги Відня турками в 1683 році Кульчицький вдягнув турецьку одежу, пройшов ворожі кордони і привів війська союзників на допомогу місту. У нагороду українець отримав захоплені у турків 300 мішків з кавовими зернами.

Кавовий шал по-українськи

Кульчицький не тільки особисто пропагував каву віденцям, але і видав свої мемуари з рецептами різних кавових напоїв, і чимало з цих рецептів популярні донині (кава «по-віденськи», кава з молоком), розповідає експерт Європейської кавової асоціації Сергій Ремінний.

«Кульчицький вбирався в турецький одяг і прогулювався вулицями Відня, при цьому у руках він тримав горнятко ароматної свіжої кави. Він розробив рецепти, як готувати каву з молоком, з вершками, зі східними прянощами». – каже Ремінний.

У Києві справжній «кавовий бум» почався у радянський час, розповів Радіо Свобода історик Дмитро Малаков. «Кав’ярні у Києві були здавна, але «спалах» стався у радянський час, коли, перепрошую, інтелігенції було нема чого робити. Тож люди збирались сигарету випалити і кави випити, – згадує Малаков. – У нашому дитинстві, по війні, каву пили великими склянками і чашками, додавали молока».

Кав’ярні у Києві були здавна, але «спалах» стався у радянський час.
Дмитро Малаков
Кава з молоком досі популярна в Україні, а до Києва цей напій потрапив з Відня через Львів, каже Малаков.

З ним згоден Сергій Ремінний, який не виключає, що кава стане національним напоєм українців. Недарма ж чимало українських музикантів і виконавців навіть присвячують каві свої твори.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG