Доступність посилання

Говоріть, через Skype вас підслуховують…


У країнах, де прослуховування телефонних розмов з боку спецслужб є зброєю в політичній боротьбі, багато людей думає, що дзвінки через електронну мережу Skype є краще захищені, ніж звичайні або мобільні телефони. Але чи це так?

Звичку не довіряти важливу інформацію телефонній розмові багато нинішніх активістів та дисидентів винесли ще з радянських часів. Але з розвитком технологій стаціонарні та мобільні системи пропонують репресивним урядам безліч способів прослуховування, особливо коли йдеться про державні або підпорядковані державі компанії.

Протягом довгого часу найбезпечнішими вважалися послуги інтернет-телефонії. Проте нині, як говорить Ґреґуар Пуже, експерт із цифрової безпеки та конфіденційності організації «Репортери без кордонів», що в Парижі, правозахисники дедалі частіше чують, що люди потрапляють у в’язницю через звинувачення, що частково базуються на доказах, зібраних із їхніх телефонних розмов в інтернеті.

За словами Пуже, розвиток шпигунських технологій не стоїть на місці.
«За кілька сотень доларів ви можете купити такі програми і встановити їх на комп’ютери тих, хто використовує Skype. Ви відправляєте програму електронною поштою, і якщо одержувач клікне, що він приймає долучений документ, то шкідлива програма встановлюється на комп’ютер. Потім вона може записувати Skype-розмови, копіювати Skype-чат і всі контакти на Skype».

Skype перестав рекламувати себе як найбезпечніший спосіб зв’язку

Skype є найбільшим у світі постачальником послуг інтернет-телефонії. Він має, за оцінками, 600 мільйонів користувачів по всьому світу. Щоб звернути увагу інтернет-компанії на те, на який ризик наражаються їхні користувачі, «Репортери без кордонів» і кілька інших правозахисних груп звернулися з відкритим листом до керівництва Skype. Власник Skype, компанія Microsoft, повідомила журналістам, що вивчає листа, але публічно не відреагувала на нього.

Сем Сміт, технолог лондонської компанії Privacy International, говорить, що ще 2005 року Skype рекламував свої послуги як безпечні від прослуховування. Але з того часу, як Microsoft купила Skype за 8,5 мільярдів американських доларів в 2011 році, компанія уже не робить таких публічних заяв.

«Ми просто б хотіли знати, чи те, що вони казали 2005 року, залишається чинним. У 2005 році це був їхній головний рекламний слоган, що Skype – це безкоштовно і безпечно. Якщо щось змінилося, користувачі Skype заслуговують на те, щоб про це знати, щоб ухвалити обґрунтоване рішення», – зазначає Сем Сміт.

Шифруйте чат і менше говоріть

У той час як користувачі чекають додаткової інформації від Skype, деякі експерти з конфіденційності рекомендують активістам користуватися в інтернеті шифрувальними програмами.

«Може, варто запитати себе, чи мені дійсно потрібно говорити через інтернет, чи, можливо, достатньо текстового чату? Бо в чаті ви можете спробувати використовувати деякі дуже ефективні альтернативи, які шифрують все, що ви друкуєте», – зауважує Сем Сміт.

Експерти з безпеки також рекомендують користувачам звертати особливу увагу на політику постачальників послуг щодо зберігання інформації. Бо, як говорить Сем Сміт, якщо провайдери надають доступ до збереженої інформації, то навіть зашифровані дані можна легко переглянути.

А законодавство, яке дає владі офіційний доступ до збереженої інформації, залежить уже від кожної конкретної країни. І його експерти також рекомендують знати.

Матеріал підготували Марія Щур та Charles Recknagel
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG