Доступність посилання

ТОП новини

Ахмадінеджад у Каїрі: крок до порозуміння між країнами-конкурентами?


Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад (ліворуч) і новий президент Єгипту Мухаммад Мурсі (праворуч), 5 лютого 2013 року
Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад зустрівся зі своїм єгипетським колегою після прибуття до Каїра. Це – перший візит до Єгипту іранського глави держави за понад три десятиліття. Країни мали напружені відносини з часу Ісламської революції 1979 року і лише зараз, з приходом до влади мусульманського президента в Єгипті, вони отримали шанс на покращення.

Офіційно Махмуд Ахмадінежад очолює іранську делегацію на каїрському саміті Організації ісламського співробітництва, який починається 6 лютого. Після народних повстань, що призвели до падіння режиму Хосні Мубарака 2011 року, Іран робить кроки, щоб поліпшити свої відносини з Єгиптом. Новий президент Єгипту Мухаммад Мурсі, якого підтримують суніти з організації «Мусульманське братство», відвідав Іран у серпні минулого року на саміті Руху неприєднання. Проте дипломатичні відносини між двома країнами ще не відновлені.

Очікують, що Ахмадінеджад, який представляє країну з шиїтською більшістю, зустрінеться з головним сунітським кліриком, шейхом Ахмедом аль-Тайєбом в каїрському університеті «Аль-Азхар».

Контакти між Іраном і Єгиптом були обмежені після Ісламської революції в Ірані 1979 року. Повалений іранський шах отримав притулок в Єгипті, а коли помер, був похований з найвищими почестями.

Іран прихильний до Мурсі

Іран привітав обрання Мурсі в червні минулого року як першого вільно обраного цивільного президента Єгипту, заявивши, що це ознаменувало собою новий етап розвитку на Близькому Сході та «ісламського пробудження».

Однак ці країни, які обидві претендують на роль лідера в регіоні, як і раніше, мають глибокі розбіжності щодо питання громадянської війни в Сирії.

Іран залишається одним із останніх союзників режиму президента Сирії Башара аль-Асада, який спирається на підтримку алавітів, відгалуження шиїтського ісламу. Тегеран рішуче виступає проти будь-якого кроку в бік іноземного втручання в конфлікт.

Мурсі натомість є рішучим супротивником сирійського режиму. Його уряд висловив підтримку повстанцям, які прагнуть повалити уряд.

Як очікується, конфлікт у Сирії є одним з основних питань, які обговорюватимуть на зустрічі Організації ісламського співробітництва. Членство Сирії в організації було припинене через війну.

На перешкоді відновленню дипломатичних відносин між Іраном та Єгиптом є й питання Ізраїлю. Іран не визнає єврейську державу, з якою Єгипет підписав мирну угоду. А одна з вулиць Тегерана носила ім’я ісламського терориста, який в 1981 році вбив президента Єгипту Анвара Садата, котрий уклав мирний договір із Ізраїлем.

Єгипет і Ізраїль отримують мільярди доларів як щорічну допомогу від суперника Ірану, Сполучених Штатів.

На брифінгу у Вашингтоні у понеділок речниця Державного департаменту Вікторія Нуланд заявила, що США очікують, що президент Єгипту ще раз передасть іранському лідерові заклики світової спільноти. «Це буде нагода для єгипетського уряду ще раз донести сильні послання світової спільноти щодо іранської ядерної поведінки, терористичної поведінки і так далі», – наголосила вона.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG