Доступність посилання

ТОП новини

Україна: чи зручно сидіти «на двох стільцях»?


Київ – Україна поглиблює відносини з Митним союзом і продовжує європейську інтеграцію. Так окреслив головні завдання зовнішньої політики держави міністр закордонних справ Леонід Кожара на своїй першій прес-конференції у Києві 5 лютого. За його словами, цього року Україна сподівається підписати з Євросоюзом угоду про асоціацію і водночас долучитися до окремих договорів з Митним союзом. Чи може українська держава одночасно рухатися у двох напрямках?

Євроінтеграція – стратегічний зовнішньополітичний напрямок України, згідно із законом про засади зовнішньої і внутрішньої політики, нагадав журналістам Леонід Кожара. За його словами, Україна очікує на практичні і зрозумілі результати саміту Україна-ЄС, запланованого на 25 лютого.

«Це стосується конкретного обговорення угоди про асоціацію між Україною і ЄС, питань проведення реформ в Україні, серед іншого, реформи виборчого законодавства і багатьох інших питань», – пояснив журналістам керівник МЗС Кожара.

Міністра також турбує проблема спрощення видачі віз українцям. Нині Україна закінчує перший етап відповідного Плану дій, і є можливість завершити його упродовж поточного року.
Маю надію, що протягом року ми першу фазу Плану дій закінчимо і перейдемо до виконання другого етапу
Леонід Кожара

«З початком роботи Верховної Ради уряд продовжуватиме вносити ті законопроекти, яких від нас вимагає європейська сторона. Маю надію, що протягом року ми першу фазу Плану дій закінчимо і перейдемо до виконання другого етапу», – пообіцяв Леонід Кожара.

Митний союз: наближення триває

Україна цього року може офіційно оформити і свої відносини з Митним союзом, вважає міністр. Так, минулого року Кабінет Міністрів України підписав низку меморандумів щодо торговельно-економічної співпраці з країнами-учасницями, нагадав керівник МЗС.

Митний союз – дуже великий торговельний партнер для України
Леонід Кожара
«Митний союз – дуже великий торговельний партнер для України. Минулого року обсяги торгівлі з ним перевищили 60 мільярдів доларів США, – пояснив журналістам Кожара. – Ми будемо будувати свої відносини з Митним союзом на двосторонньому рівні, за формулою «три плюс один»».

Міністр додав, що українські космічна та авіабудівельна галузі давно, ще з радянських часів, міцно пов’язані з виробництвом у тих країнах, які нині є членами Митного союзу. Тож Київ зацікавлений у міжгалузевій співпраці з цим об’єднанням.

Рухатися у двох протилежних напрямках неможливо – експерти

На відміну від очільників держави, незалежні українські експерти вважають, що вибір між Європейським та Євразійським (Митним) союзами носить не розрекламований Києвом економічний, торгівельний чи політичний характер. Це вибір цивілізаційного розвитку та способу життя України та її майбутніх поколінь, вважає президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.
Митний союз – це добровільне обмеження державного суверенітету
Олександр Пасхавер

«Це не просто багатовекторність зовнішньої політики України. Це не тільки питання економіки чи політики – це питання цивілізаційного вибору. Митний союз – це добровільне обмеження державного суверенітету. Тож на питання, куди рухатись, Київ має чітко казати: є дві дороги. Вони ідуть у різні цивілізації! Тому тут розмови про економічні розрахунки ведуть у нікуди», – стверджує Пасхавер.
Якщо Україна упродовж 5 років готувала Угоду про асоціацію з ЄС, економічну інтеграцію до Євросоюзу, – то це буде суперечити майбутнім домовленостям з Митним союзом
Сергій Солодкий

Дослідник Інституту світової політики Сергій Солодкий вважає, що нинішня зовнішньополітична позиція України – «сидіти на двох стільцях» – вичерпала себе: «Якщо Україна упродовж 5 років готувала Угоду про асоціацію з ЄС, економічну інтеграцію до Євросоюзу, – то це буде суперечити майбутнім домовленостям з Митним союзом. Маємо чітко визначитись!»

У свою чергу, європейський комісар з питань розширення та політики сусідства Штефан Філе заявив, що Євросоюз не проти співпраці України з Митним союзом, якщо це не суперечитиме угоді про асоціацію Україна- ЄС. Водночас він наголосив, що членство у Митному союзі відбирає у держави-члена її суверенітет.

У разі вступу України до Митного союзу, Брюссель не зможе з нею нормально співпрацювати, знаючи, що рішення ухвалюватимуть не в Києві, а в іншому місці. Таку заяву євро-комісар Філе зробив напередодні візиту до Києва, що триватиме 7 та 8 лютого, повідомляє агентство «Інтерфакс-Україна».

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG