Доступність посилання

ТОП новини

Страйк на «Чорноморці»: чи виживе опозиційний телеканал?


Журналісти, які страйкують, Сімферополь, 8 лютого 2013 року
Сімферополь – Другу добу страйкують журналісти одного з найбільших кримських телеканалів – «Чорноморки». Вони вимагають виплати їм кількамісячної заборгованості із зарплати. Керівники телеканалу кажуть, що проблему вирішують і більшість журналістів уже приступили до роботи. Власник ТРК «Чорноморська», опозиційний депутат Андрій Сенченко, каже, що причина бід телекомпанії та журналістів – у тиску влади.

Від учорашнього дня на ТРК «Чорноморська» – суворий пропускний режим. Ведучий найбільш рейтингових програм «Чорноморки», один із найпопулярніших кримських тележурналістів Володимир Андронакі зранку у п’ятницю не зміг потрапити на своє робоче місце у приміщенні телекомпанії. Він упевнений: це через те, що став ініціатором та – фактично – лідером страйку журналістів, який розпочався в четвер.

Разом із телеведучим охорона не пропустила у будівлю ще кількох журналістів та операторів, які працюють на «Чорноморці» поза штатом і теж взяли участь в оголошеному страйку.
Телеведучий Володимир Андронакі
Телеведучий Володимир Андронакі

«Колектив став вимагати погашення чотиримісячної заборгованості із зарплати. А в деяких вона ще більша – п’ять, шість місяців. У людей виявилися величезні борги. Ми сказали: якщо ви не повернете борг, ми оголосимо страйк. І страйк триває. Навіть ті, хто зараз там, вони продовжують страйкувати», – розповів Володимир Андронакі.

За його словами, штатні журналісти сьогодні, як і вчора, прийшли на роботу, але не виконують своїх службових обов’язків, наполягаючи, щоб їм виплатили борги із зарплати.

Заснована 1993 року ТРК «Чорноморська» стала першою на півострові приватною телекомпанією, а згодом – і найбільшою та найпопулярнішою. За даними мас-медіа, її фактичними власниками є народні депутати від «Батьківщини» Андрій Сенченко та Людмила Денисова, і їхні політичні погляди, як правило, впливали на редакційну політику телекомпанії.

Економічні проблеми з політичним підґрунтям

Проблеми «Чорноморки» розпочалися одразу після президентських виборів 2010 року. Тоді проти керівника ТРК «Чорноморська» Тетяни Красикової прокуратура порушила кримінальну справу, а Національна рада з телерадіомовлення відібрала у телекомпанії деякі частоти. Водночас правоохоронні органи протягом кількох останніх років майже повністю зруйнували або суттєво підірвали кримський бізнес групи Сенченка-Денисової.

Андрій Сенченко сказав Радіо Свобода, що влада усі ці роки намагається будь-якими способами знищити опозиційний телеканал. За його словами, заборгованість у два місяці виникла через те, що під тиском урядовців Кримський телерадіопередавальний центр погрожував припинити трансляцію програм «Чорноморки», і та була змушена наприкінці минулого року виплатити йому понад мільйон гривень за користування власними ж передавачами. Зараз телекомпанія подала до суду, вимагаючи повернути їй ці кошти, повідомив Андрій Сенченко.

Він також стверджує, що страйк ініціювала група працівників «Чорноморки», яких незадовго до цього керівники компанії піймали на «халтурі» – зароблянні «на стороні» – і позбавили премій.
Головний редактор Олександра Квітко
Головний редактор Олександра Квітко

Головний редактор телекомпанії Олександра Квітко (вона ж – донька Людмили Денисової) теж відповідальність за підбурювання колективу поклала на Володимира Андронакі, який, за словами Сенченка, написав сценарій для «лівого фільму», що в робочий час знімався на обладнанні «Чорноморки».

Але Квітко наголошує, що страйкували і страйкують лише деякі працівники. За її словами, більшість з розумінням поставились до ситуації і продовжують працювати, готувати програми. Вона каже, що у четвер вийшли і новини, і всі запрограмовані телепередачі.

«Про колективний страйк не йдеться. Тому що страйкують лише кілька людей. Так вони є, я згодна. Вони сидять на робочих місцях. Вони не працюють. Але «Чорноморка» працює і працюватиме далі», – зазначила Олександра Квітко.

За словами головного редактора, хоч із затримкою, але зарплату отримають усі журналісти телекомпанії.

Чи продадуть «Чорноморку»?

Володимир Андронакі, якого керівництво телеканалу відучора офіційно перевело в нове приміщення в іншому районі міста, каже, що не збирається йти з «Чорноморки», де пропрацював майже 18 років. За його словами, журналістів найбільше обурило те, що Людмила Денисова «вихвалялася дорогою брендовою сумочкою, тоді як працівники «Чорноморки» бідують».

Андронакі повідомив, що разом із групою колег написав заяви до прокуратури та міліції і збирається подати позов до суду. За його даними, за заявою журналістів правоохоронці вже відкрили кримінальне провадження і розпочали досудове розслідування.

Разом із тим, Андрій Сенченко сказав Радіо Свобода, що навіть за цих обставин не збирається продавати «Чорноморку» і разом із керівниками телеканалу вживатиме всіх можливих кроків для ліквідації заборгованості перед працівниками.

Тим часом місцеві мас-медіа повідомили про продаж іншого кримського телеканалу, у якого теж виникали фінансові труднощі і проблеми у відносинах з владою. За даними преси, його власником був кримський політик, народний депутат від опозиційного УДАРу Сергій Куніцин, а новим став депутат кримського парламенту з фракції Партії регіонів Фрунзе Мардоян.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG